مجله ایران من :

ایران، کشور همیشه مستقل

ایران در طول هزاران سالی که از پیداییشش می‌گذرد از سخت‌ترین حوادث عبور و فرهنگ و تمدن خود را حفظ کرده است. از زمان ورود آریایی‌ها به این خاک و بوم و شکل‌گیری فرهنگ ایرانی تا به امروز که استقلال ایران در دنیا زبانزد همگان است، استقلال فرهنگی ایران در این زمینه هیچگاه خدشه دار نشده است. در طول تاریخ با وجود اتفاقات فراوان و حملات متعددی که به خاک ایران شد، همچنان این فرهنگ حفظ شده و مستقل ماند. در حقیقت فرهنگ ایرانی، هیچگاه درهای خود را به روی فرهنگ‌های دیگر نبسته و همواره در مقابل پذیرش فرهنگ‌های انسانی باز بوده است. همین امر باعث شده تا ایران بتواند از فرهنگ‌های دیگر تاثیر بپذیرد و بر روی آن‌ها تاثیر بگذارد و در عین حال استقلال فرهنگی خود را نیز حفظ کند.

استقلال فرهنگی ایران در یک نگاه

از حمله اسکندر و مغول به ایران، تا حمله پرتغالی‌ها و در نهایت اخراج آن‌ها از کشورمان، کوتاه کردن دست انگلیس از امور داخلی ایران و فرهنگ‌ آنان به ایران باز شد؛ با این حال، ایران توانست یکپارچگی و استقلال فرهنگی خود را حفظ کند. ایران در تمام طول مسیر تاریخی خود توانست بر فرهنگ و تمدن‌های دیگر نیز تاثیر به‌سزایی گذاشته و اثرات پاینده و ارزنده‌ای از خود باقی بگذارد. یکی از ویژگی‌های اصلی فرهنگ ایرانی در اعصار مختلف این بوده که توانسته تا در عین حال ارائه خلاقیت‌ها و دستاوردهای خود، همواره به کسب علم و دستاوردهای فرهنگ‌های ملل دیگر نیز بپردازد. از زمان به وجود آمدن حکومت مادها، تا امروزه صدها سلسله و حکومت به روی کار آمده‌اند و از میان رفته‌اند. در تمام این مدتد، ایران توانست بدون از دست دادن استقلال فرهنگی خود، نقشی پر رنگ در پیشرفت بشری داشته باشد.

استقلال ایران باستان در بحبحه‌های تاریخی

از نمونه‌های بارز استقلال فرهنگی می‌توان به دوره ساسانیان اشاره کرد. در این دوره که فرهنگ ایرانی به‌نوعی تلفیقی از میراث فرهنگی مادها، هخامنشیان و اشکانیان بوده، کشورمان توانست تا با استقلال خود بر فرهنگ مللی چون یونان، چین، هند، ارامنه، روم تاثیر گذاشته و پس از ورود اسلام به ایران در عین حفظ استقلال خود از آن تاثیر بپذیرد. در این دوره ایران پس از فتح سرزمین‌ها و کشور‌گشایی‌های متعدد، از لحاظ علمی و فرهنگی به اوج خود دست‌ یافت و به تواناترین کشور در آسیا بدل شد. یکی از نمونه‌های بارز استقلال فرهنگی ایران، رشد علمی و فرهنگی، پدید آمدن کتب و پیشرفت علوم مختلف، ادیبان و دانشمندان بی‌شماری است که در تاریخ به چشم می‌خورند.

استقلال فرهنگی امروز ایران

ایران پس از انقلاب اسلامی توانست استقلال فرهنگی خود را بار دیگر به اوج خود برساند. یکی از پر اهمیت‌ترین دستاورد‌های انقلاب جنبشی بود که بازگشت به خود و پیدا کردن هویت اسلامی را به ارمغان آورد و تحول و حرکتی سازنده و فرهنگی را هدف قرار دهد. شعار انقلاب اسلامی نیز، استقلال و آزادی است. شاید بتوان ایران را در حال حاضر تنها کشور مستقل در تمام جهان دانست، چراکه با تمام سنگ‌اندازی‌های ابر قدرت‌های جهان، کشورمان همچنان توانسته تا به تنهایی راه توسعه را بر خود هموار کند و فرهنگ یکپارچه ایرانی و همویت ملی را حفظ کند.

در چند خط بخوانید

استقلال فرهنگی یک کشور رابطه مستقیمی با هویت آن کشور دارد. در پس هر اتفاق تاریخی ناخوشایند، هر یورش و حمله‌ای به کشورمان، فرهنگ ایرانی در طول هزاره‌های مختلف استقلال خود را حفظ کرده و تحت تاثیر فرهنگ‌های بیگانه قرار نگرفته است. با وجود تاثیرپذیری و تاثیرگذاشتن بر روی فرهنگ‌های دیگر، ایران پیشینهای غنی و تاریخی ارزشمند در کارنامه خود دارد. این عدم وابستگی باعث شده تا ایران هویتی از آن خود داشته باشد. هویتی تاریخی که به واسطه آن ایران به راستی لایق نام مستقل‌ترین کشور دنیاست.

 

2 پاسخ

  1. امیدوارم این مسیر که شروع کرده اید با تمام قدرت ادامه بدهید.ایران بدون مردمش یعنی هیچ.در طی ۴۲ سال اخیر کارهای خوبی انجام شده ولی به خاطر ضعف برخی مسئولین،مردم سرخورده شده اند ولی مردم هنوز هم پای انقلابی که کردند ایستاده اند و از آن پاسداری میکنند.اوج عشق مردم ایران و ابهت ایران در مراسم تشیع شهید قدس ،شهید سلیمانی بود که مردم خودشون رو بعد ۴۰ سال اثبات کردن.امیدوارم مسئولین هم بتوانند خودشان را اثبات کنند.به امید قوی شدن ایران برای پاسداری از اسلام ناب محمدی و حمایت تمام عیار از تنها بازمانده حضرت زهرا، امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

  2. عکس دومی که گذاشتید عکس شاپور دوم ساسانی فرزند اردشیر بابکان هست که امپراتور روم رو در جنگ ادسا اسیر کرد.یک سنگ نگاره بی نظیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات

جدیدترین ویدئوها