مجله ایران من :

چغازنبیل، نماد توحید ایرانی‌ها

و این آغاز یگانگی است، آغازی برای خشت به خشت تعظیم و خاکساری در برابر قدرت واحد.حرف از بندگی است و پختگی، حرف اولین تجسم ایرانی برای ساحت مقدس. سلولهای کوچک این نیایشگاه بزرگ گویی آجرهایی هستند که نیاکان ما به گِل عبادت و گُل هنرمندی به سوی آسمان عمارت کردند و این آغاز بندگی است به یگانه واحد.
از گذشته تاکنون، ایرانیها بهصورتهای مختلفی به جهانیان معرفی شدهاند. البته نباید این موضوع را فراموش کرد که از همان سالهای بسیار دور، یک نکته در این میان برای همیشه، معرف ملت غیور ایران بوده است و آن “یکتاپرستی” شناخته میشود. مردم ایران از ۰۵۲۱ سال قبل از میلاد مسیح، یکتاپرست بودهاند و خدای یگانه را میپرستیدند. یکی از مهمترین نیایشگاههایی که این موضوع را به همه اثبات میکند، نیایشگاه “چغازنبیل” است.
ما در این مقاله سعی خواهیم کرد تا به معرفی این نیایشگاه مذهبی بپردازیم و مهمترین وجوه این منطقه تاریخی و مذهبی را برای شما مورد تحلیل قرار دهیم.

زیگورات چغازنبیل در کدام شهر ایران واقع شده است؟

قبل از آنکه به معرفی این منطقه تاریخی بپردازیم، باید گفت که “چغازنبیل” نخستین اثر تاریخی ایرانی است که در فهرست میرث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این شهر بهدستور یکی از پادشاهان ایلامی در نزدیکی شهر تاریخی شوش در استان خوزستان ساخته شد. طبق تحقیقاتی که توسط باستانشناسان بر روی این شهر بسیار معروف و بزرگ صورت گرفته است، عقبه آن به ۰۵۲۱ سال قبل از میلاد مسیح باز میگردد، جایی که ایلامیها در ایران حکومت میکردند. این شهر بهصورت تو در تو ساخته شده و هفت دروازه بزرگ دارد.
در واقع شهر چغازنبیل یا زیگورات چغازنبیل را اینگونه میتوان معرفی کرد: چغازنبیل شهری مذهبی است که برای پرستش و عبادت خدای یگانه بنا شده است.

 

 

نام اصلی نیایشگاه چغازنبیل چیست؟

همانطور که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم، این نیایشگاه تاریخی و مذهبی توسط اونتاش گال در سال ۰۵۲۱ پیش از میلاد ساخته شد. این شهر بزرگ که از یک تپه بسیار بزرگ و شبیه به سبد ساخته شده است، نام خود را از دو واژه “چغا” به معنای تپه و “زنبیل” به نام سبد گرفته است. اما نام اصلی این بنای باستانی، بر اساس کتیبهها و آجرنوشتههای بهدست آمده، “دور اونتاش” است. این نام در واقع از نام پادشاه قدرتمند ایلامیها اونتاش گال میآید.

معماری نیایشگاه چغازنبیل

ین شهر بسیار بزرگ طبق یک نقشه کاملا هوشمند در نزدیکی رودخانه “دز” تاسیس شد. با توجه به علم بسیار بالایی که در نزد ایرانیان بوده است، هر یک از اضلاع این شهر به سمت جهتهای اصلی شمال، جنوبریال شرق و غرب ساخته شدهاند.
یکی از اساسیترین بخشهای معماری این شهر، سیستم دفع آب آن است. در ابتدا، محققان این بخش را به عنوان یک تصفیهخانه میشناختند، اما با تحقیقات و بررسیهای بیشتر به این نتیجه رسیدند که سیستم دفع آب این شهر باستانی در واقع وظیفه هدایت آب باران جمع شده در شهر را به بیرون از شهر داشته است.

 

زیگورات چغازنبیل چگونه کشف شد

در سال ۰۱۹۱ گروهی از اعضای شرکت نفت ایران دز زمان بازدید هوایی این منطقه، متوجه یک تپه بزرگ میشوند که در میان دیوارهای گلی و آجری قرار گرفته است. بعد از تحقیق و بررسیهای پیاپی محققان بر کتیبه ها و اجرنویسی های موجود، این شهر بسیار تاریخی و مذهبی توسط ایرانیها و انگلیسیها کشف شد.

بخشی از کتیبه نویسی پیدا شده در نیایشگاه زیگورات چغازنبیل

من اونتاش نپیریشا با آجرهای طلایی رنگ، نقرهای رنگ، سنگهای عقیق سیاه، سنگهای سفید این معبد مطبق را ساختم و به خدای یگانه از محله مقدس هدیه کردم. کسی که آن را ویران کند و کسی که آجرهای آن را منهدم کند، کسی که طلا و نقرهاش را، سنگهای عقیق سیاه، سنگهای سفید و آجرهایش را بر دارد و به محل دیگری ببرد، باشد که نفرین خدای یگانه بر سرش نازل شود و باشد که نسل او در زیر خورشید برچیده شود.

 

چرا چغازنبیل را با نام زیگورات چغازنبیل میشناسیم؟

زیگورات در واقع نوعی معماری مذهبی و آیینی است که در دنیای باستان از آن استفاده میکردند. در معماری زیگورات، بناها ساختاری مانند برج و قیف دارند. با توجه به اینکه، شهر چغازنبیل طبق این نوع از معماری مذهبی و باستانی ساخته شده است، آن را زیگورات چغازنبیل نامگذاری کردهاند.

 

در چند خط بخوانید

همانطور که در بخشهای بالا به آن اشاره کردیم، این شهر و بنای ساخته شده در آن، قدمتی تاریخی البته مذهبی دارد. ایرانیها، جز افرادی شناخته میشوند که در تمامی طول سالها زندگی در کره زمین، یگانهپرستی را به تمام خدایان دیگر ترجیح دادهاند. حالا که با این شهر بسیار مشهور و معروف آشنا شدهاید، با ما در میان بگذارید که آیا تاکنون از این شهر دیدن ردهاید؟ یا قصد دیدن آن را در روزها و ماههای آینده دارید؟ نظرات خود را با ما به
اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات

جدیدترین ویدئوها