مجله ایران من :

پتروشیمی بندرامام

چرخ‌های اقتصاد در جنوب کشور چگونه می‌چرخد؟

یکی از مهمترین مهره‌های اقتصاد این کشور، نفت و مشتقات آن هستند. کشور ما منابع نفتی فراوانی دارد و در نتیجه با کشف مناطق نفتی جدید، لزوم بهره‌ برداری از سایت‌های استخراج و در نتیجه سایت‌های تبدیل نفت به محصولات قابل مصرف در کشور برای صنایع مختلف افزایش پیدا می‌کند. یکی از این سایت‌های مهم و حیاتی که روزانه مقادیر بالایی محصولات شیمیایی و پلیمری تولید می‌کند، پتروشیمی‌ها هستند.

هر کدام از پتروشیمی‌های ایران روزانه ظرفیت اسمی و واقعی مشخصی دارند که با توجه به میزان مصرف و خوراک ورودی، میزان محصول تولیدی آن‌ها مشخص می‌شود. در این مقاله به معرفی یکی از مهمترین مراکز پتروشیمی جنوب کشور می‌پردازیم که علاوه بر ایجاد اشتغال برای جوانان بسیاری، توانسته در این دوران سخت، خوارک صنایع بسیاری را در ایران و کشورهای اطرف فراهم کند و در نتیجه برای چرخ اقتصاد کشور ارزآوری داشته باشد.

 

آیا نفت به طور مستقیم در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

همانطور که می‌دانید میادین نفتی ایران بیشتر در مناطق جنوبی کشور متمرکز شده‌اند و در حال حاضر با تعداد میادین کشف شده و در حال استخراج، مجموع ذخایر نفت قابل برداشت ایران بیش از ۲۱۲ میلیاد بشکه است که حدود ۱۰ درصد از مجموع کل ذخایر نفت خام موجود در جهان را شامل می‌شود. بنابراین با توجه به گزارشات ارائه شده توسط شرکت ملی نفت ایران، مخازن نفتی کشور تا سال ۱۴۵۳ شمسی قابل بهره‌برداری خواهند بود.

بنابراین جنوب کشور و خصوصاً استان خوزستان یکی از بهترین مناطق برای بهره‌برداری از شرکت‌های وابسته به نفت مانند پتروشیمی است و ما نیز بیشترین تمرکز شرکت‌های پتروشیمی را در همین ناحیه داریم. شرکت‌های بسیاری در این منطقه راه‌اندازی شده و مشغول به تولید محصول هستند، اما به نظر شما کدامیک موفق‌تر عمل کرده است؟

 

کدام پتروشیمی در جنوب کشور موفق‌تر عمل کرده است؟

منطقه خلیج فارس یکی از مهمترین و حساس‌ترین مناطقی است که دارای منابع انرژی بزرگی در دنیاست. به همین دلیل این منطقه همواره در دهه‌های اخیر نقش مهم و حیاتی را در اوضاع سیاسی و البته اقتصادی کشور و منطقه داشته است. نفت مهمترین مؤلفه تأثیرگذار بر اقتصاد، امنیت و سیاست ایران است و به حق می‌توان گفت که باعث نقش ژئواکونومیک ایران در جغرافیای نفت جهان شده است.

نفت غیر از اینکه به صورت مستقیم و به صورت خام به فروش می‌رسد می‌تواند در پتروشیمی‌ها به مشتقات دیگر نفتی تبدیل شده که خود عامل مهمی در صادرات ایران و ارزآوری هستند. ماهشهر از جمله مناطق نفت‌ خیز ایران است که به دلیل موقعیت جغرافیایی عالی، فرصتی مناسب را برای راه‌اندازی و احداث بزرگترین پتروشیمی منطقه، یعنی پتروشیمی بندر امام فراهم کرده است.

 

پتروشیمی بندر امام در کدام استان واقع شده است؟

احداث شرکت پتروشیمی بندر امام در تیر ماه سال ۱۳۵۲ در شهر ماهشهر آغاز شد. تا سال ۱۳۵۳ امور مقدماتی مانند: خاکریزی، ایجاد ساختمان‌های موقت، راه اندازی تأسیسات برق، آب و همین‌طور احداث اسکله به انجام رسید. واحدهای اصلی این پتروشیمی اما از سال ۱۳۵۵ احداث شدند و در اسفند ۱۳۵۷ کار احداث پتروشیمی با وجود اینکه ۷۳% از کار پیش رفته بود، متوقف شد.

پس از آن نیز در سال ۱۳۵۸ اقداماتی صورت گرفت اما با وقوع جنگ تحمیلی و به دنبال آن خروج کشور ژاپنی، مجدداً عملیات ساخت متوقف شد. جالب است بدانید که این شرکت در ابتدا با مشارکت شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و شرکت میتسویی تحت نام رسمی شرکت پتروشیمی ایران و ژاپن IJPC فعالیت می‌کرد اما از سال ۱۳۶۵ شمسی با کنارگیری شرکت میتسویی از پروژه ساخت این مجتمع عظیم در ماهشهر، کلیه سهام این شرکت توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران خریداری شد و در نتیجه نام آن به پتروشیمی بندر امام BIPC تغییر پیدا کرد.

پتروشیمی بندر امام به طور مجموع پس از ۱۱ سال توقف، در آبان ۱۳۶۸ طرح بازسازی را از سر گرفت. این شرکت اما در سال ۱۳۸۹ شمسی توسط شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس خریدرای شد و در حال حاضر نیز مشغول به تولید فرآورده‌های شیمیایی و پتروشیمی شامل انواع مواد شیمیایی، پلیمرها، آروماتیک‌ها و ال‌پی‌جی است.

پتروشیمی بندر امام در زمینی به مساحت بیش از ۲۷۰ هکتار و در ضلع شمال غربی خلیج همیشه فارس در استان خوزستان بندر ماهشهر واقع شده است. این منطقه با جنوب شرقی اهواز حدود ۱۰۵ کیلومتر و با شرق آبادان نیز ۸۴ کیلومتر فاصله دارد.

مزایای رقابتی پتروشیمی بندر امام چیست؟

پتروشیمی بندر امام به دلیل موقعیت جغرافیایی عالی و بهره‌مندی از میادین نفتی بزرگ جنوب کشور توانسته در طی ده‌های گذشته، بیشترین میزان محصولات و مشتقات نفتی را تولید و به بازار ایران عرضه یا حتی صادر کند.

خوزستان به عنوان یکی از دو قطب مهم صنعت پتروشیمی کشور شناخته می‌شود که به دلیل وجود پتروشیمی بندر امام بیشترین میزان ارزش افزوده را داشته و در نتیجه از هدر رفت و سوختن گازهای حاصل از میادین نفتی جلوگیری می‌کند. خود این موضوع به تنهایی تأثیری بس مهم در سودآوری و رشد اقتصادی منطقه و ایران داشته و خوزستان را به یکی از مناطق تأثیرگذار در اقتصاد کشور تبدیل کرده است.

پتروشیمی بندر امام نیز همانطور که قبلاً اشاره کردیم، در ماهشهر واقع شده و به عنوان قطب اقتصادی و نفتی این منطقه شناخته می‌شود. از جمله مهمترین مزایای جغرافیایی، نفتی و اقتصادی بندر امام می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سهولت دسترسی به خوراک اصلی پتروشیمی به دلیل نزدیکی به میادین نفت و گاز عظیم اهواز
  • سهولت دسترسی به سوخت و مواد اولیه لازم جهت تولیدات پتروشیمی
  • استفاده از امکانات جاده‌ای سهل‌‌العبور
  • بهره‌مندی از شبکه راه‌آهن و ریلی
  • بهره‌مندی از شبکه حمل و نقل دریایی به دلیل نزدیکی به دریا
  • بهره‌مندی از شبکه حمل و نقل هوایی به دلیل وجود فرودگاه
  • دسترسی کافی به آب مورد نیاز جهت توسعه و عمران منطقه
  • ایجاد ارزش افزوده به دلیل جلوگیری از سوختن گازهای همراه با نفت در میادین نفتی اهواز

 

نفت در ایران به عنوان خون صنعت مدرن شناخته شده که بدون وجود آن بخش عظیمی از صنایع توانایی ادامه مسیر را نخواهند داشت. چرا که خوراک بسیاری از صنایع کشور، از مشتقات نفتی و محصولاتی که پتروشیمی‌هایی چون پتروشیمی بندر امام تولید می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات

جدیدترین ویدئوها