مجله ایران من :

شهر منجیل، بر مدار علم و فناوری

زمانی که می‌خواهید از شهرهای جنوبی استان گیلان به این منطقه زیبا و خوش آب و هوا سفر کنید، باید مسیر مشخصی را طی کنید که در آن شهرهای زیبایی چون کوهین، لوشان، رودبار، منجیل و غیره را خواهید دید. یکی از جذابیت‌های شهر منجیل به عنوان بخشی از شهرستان رودبار، در واقع وجود دریاچه، سد عظیم با طراحی زیبای منجیل، چشمه‌های آب گرم و البته توربین‌های بادی منجیل است. اما آنچه که منجیل را در میان شهرهای استان گیلان به عنوان یک شهر مهم و اقتصادی تبدیل کرده، وجود سد و البته نیروگاه بادی است. نیروگاهی که به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص منجیل و در نتیجه وزش بادهای شدید، ایجاد شده تا از این موهبت الهی بهترین بهره برده شود.

 

جاذبه‌های گردشگری منجیل

منجیل یکی از شهرهای شهرستان رودبار در استان گیلان بوده و به دلیل وجود بادهای قوی و در نتیجه احداث سایت توربین‌های بادی به عنوان مرکز تجاری شهرستان رودبار نیز شناخته می‌شود. جالب است بدانید که مهمترین راه ورود به شهر منجیل، به صورت زمینی و از مسیر بزرگراه رشت-قزوین است.

  • سایت بادی منجیل یا نیروگاه بادی منجیل

نیروگاه بادی منجیل با ۱۷۱ توربین، در بخش‌های مشخصی از این شهر نصب و راه‌اندازی شده‌اند. علت اصلی راه‌اندازی چنین نیروگاه عظیمی، در واقع  وزش بادهای شدید در فصول مختلف سال در شهر منجیل است. بادهایی که در این شهر می‌وزند از قدیم به هفت باد منجیل شهرت داشته و گفته می‌شود که گاهی می‌توانند حتی درختان زیتون را نیز به راحتی خم کنند.

با وجود چنین نیروی طبیعی عظیمی که در یک شهر متمرکز شده، بهترین راهکار برای بهره‌مندی از آن احداث نیروگاهی بود که بتواند نیروی باد را به نیروی برق تبدیل کند. به همین دلیل در اوایل دهه هفتاد شمسی، کار ساخت نیروگاه توسط شرکت “ماشین سازی اراک” و “اراک دیسک” آغاز شد. شرکت ماشین سازی اراک وظیفه ساخت “توربین‌ها” و شرکت اراک دیسک نیز وظیفه ساخت “گیربکس‌ها” را تحت لیسانس یک شرکت دانمارکی بر عهده داشتند.

توربین‌های منجیل دارای سه پره بزرگ با طول تقریبی ۱۷ الی ۲۳ متر هستند که در آن‌ها قطر روتور ۳۵ الی ۴۷ متر است. از همین‌جا می‌توان به عظمت هر توربین پی برد. زمانی‌که نیروگاه به کار می‌افتد، با چرخش این پره‌ها انرژی جنبشی باد توسط ژنراتور‌هایی که در پشت پرده قرار گرفته‌اند، به انرژی الکتریکی تبدیل می‌شود. اگر وزش باد شدت مناسبی داشته باشد، این پره‌ها می‌توانند انرژی لازم برای شهر را تأمین کنند. از طرفی دیدن چنین مزرعه عظیمی از توربین‌های بادی در کنار دریاچه زیبای شهر منجیل، می‌تواند به عنوان یک جاذبه توریستی عمل کند. بنابراین نیروگاه بادی منجیل علاوه بر اینکه به تأمین نیروی برق کشور کمک می‌کند، باعث حضور گردشگر در این شهر نیز خواهد شد.

در سایت نیروگاه بادی منجیل، دو نوع توربین بادی نصب شده که شامل دوربین نوع استال و توربین پیچ کنترل است. توربین‌های استال در واقع نوع قدیمی توربین‌های نصب شده در این سایت هستند که از لحاظ شکل ظاهری نیز با توربین‌های جدید یعنی توربین‌های نوع پیچ کنترل متفاوت‌اند.

همان‌طور که اشاره کردیم، در حال حاضر در نیروگاه منجیل ۱۷۱ توربین نصب شده که می‌توانند سالانه بیش از ۲۰۰ میلیون کیلو وات ساعت برق تولید کند. با وجود این توربین‌ها، منجیل شهری بر مدار علم و فناوری بوده و می‌تواند علاوه بر جذب به گردشگر به دلیل وجود زیبایی‌های فراوان، آب و هوای خوب و مناظر بکر، بخشی از برق مورد نیاز کشور را نیز تأمین کند. تماشای گردش پره‌های توربین در میان باد، لذتی وصف‌ناپذیر است.

  • چشمه آب گرم ماستخور منجیل

این چشمه آب گرم در قسمت غربی سد منجیل و در روستای ماستخور واقع شده است. اهالی این روستا معتقدند که شنا در آب گرم این چشمه، بسیاری از بیماری‌های روماتیسمی و استخوانی فرد را درمان خواهد کرد. این امر به دلیل خواص طبیعی و گوگردی آب گرم این چشمه است.

  • غار چشمه باد منجیل

این غار در روستای هرزه ویل منجیل واقع شده و یکی از جاذبه‌های طبیعی این شهر است. یکی از دلایل نام‌گذاری این غار، وجود چشمه آب و گذر باد از داخل غار است که باعث شده آن را “غار چشمه باد” بنامند. چشمه باد، از جمله غارهای رودخانه‌ای است که در فصل بهار پُر آب شده و تقریباً ورود به آن غیرممکن خواهد بود. بنابراین اگر مایلید از این غار دیدن کنید، باید فصول دیگر سال را انتخاب کنید.

  • سد منجیل یا سد سفیدرود

دریاچه منجیل وسعتی حدود ۵۶ کیلومتر مربع دارد که بر روی آن سدی عظیم و زیبا، به نام سد منجیل احداث شده است. این سد به تولید برق کمک می‌کند و از طرفی باعث شده تا آب رود قزل اوزن و شاهرود به منظور کشاورزی در دشت گیلان تنظیم شود. در واقع سفید رود از تلاقی رودخانه شاهرود و قزل اوزن شکل گرفته و دریاچه سفید رود منجیل بخشی از آن است که محل مناسبی برای قایقرانی در این شهر زیباست.

 

علت وزش بادهای شدید در منجیل

تحقیقات علمی نشان داده‌اند که تضادهای اقلیمی میان شهرهای محدوده شمالی استان گیلان یعنی بندر انزلی و رشت، محدوده کوهستانی استان گیلان یعنی منجیل و رودبار، محدوده دشت قزوین و همینطور مناطق کم ارتفاع، عامل اصلی و در واقع محرک ایجاد چنین بادهایی قوی در شهر منجیل هستند. در نتیجه این تضادها و تحت شرایط زمین‌شناسی الگوهایی ایجاد می‌شوند که با وجود مؤلفه‌هایی چون دریای خزر، دلتای سفید رود، دشت قزوین و کلوز سفید رود، عامل اصلی فراهم آمدن بستری برای ایجاد یکی از شدیدترین بادهای ایران و جهان در شهر منجیل هستند.

به عبارتی ساده‌تر می‌توان گفت که دلیل به وجود آمدن چنین جریان هوا یا جریان باد شدیدی در شهر منجیل، تلاقی آب و هوای نیمه خشک با آب و هوای مرطوب خزری در این منطقه جغرافیایی است. این آب و هوا باعث شده تا شهر منجیل ویژگی‌های شبه مدیترانه‌ای داشته باشد که به واسطه آن امکان رشد جنگل‌های پراکنده درخت سرو و همین‌طور امکان پرورش باغ‌های زیتون فراهم شده است. چه خوب است که با وجود چنین موهبت الهی دولت توانسته با راه اندازی سایت توربین بادی منجیل، از چنین موقعیت مکانی و جغرافیایی استفاده بهینه ببرد.

 

در چند خط بخوانید

شهر منجیل علاوه بر زیبایی‌های طبیعی و بکر، وجود دریاچه، سد سفید رود، چشمه‌ها و باغ‌های زیتون دارای بزرگترین مزرعه بادی شمال کشور است که توانسته این شهر را به قطب اقتصادی شهرستان رودبار تبدیل کند. این بار که خواستید به شهرهای شمالی کشور سفر کنید، اندکی در کنار توربین‌های بادی منجیل بیاسایید تا عظمت پدیده‌های الهی را از نزدیک ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات

جدیدترین ویدئوها