مجله ایران من :

کسب و کار مناطق کوهستانی

کسب و کار در مناطق کوهستانی

ایران سرزمینی چهارفصل با شرایط اقلیمی و جغرافیایی متفاوت و گوناگون است و از شهرهای ساحلی گرفته تا شهرهای گرم خشک و مناطق کوهستانی را درخود جای می‌دهد. در این میان ایجاد فرصت‌های شغلی و کسب و کار مناسب مختص هر یک از این شرایط جغرافیایی اهمیت بسزایی پیدا می‌کند.

ایجاد کسب و کار مناسب مناطق کوهستانی نه تنها باعث کمتر شدن مهاجرت به شهرهای بزرگ می‌شود، بلکه باعث کاهش نرخ بیکاری در چنین مناطقی نیز می‌شود. درعین حال،  با افزایش کسب و کار در این مناطق جغرافیایی جذاب و خوش آب و هوا به صنعت گردشگری کشور نیز افزوده می‌شود. شاید بنظر برسد که کسب و کار سنتی و معمول شهر‌های کوهستانی به زراعت، باغداری، پرورش طیور محدود می‌شود، اما با نگاهی نزدیک‌تر درمیابیم که مشاغل کوهستانی ایران از تنوع بسیار بیشتری برخوردار است.

 

گردشگری مناطق کوهستانی

یکی از روش‌های مهم برای مقابله با فقر و عدم توسعه مناطق کوهستانی استفاده از گردشگری و اکوتوریسم است. در مناطقی همچون اورامانات با طبیعت بکرش در ارتفاعات، و آذربایجان شرقی با قلعه هایی که در مناطق کوهستانی وجود دارد و نمونه هایی نظیر این، همواره جزو فضاهایی بوده‌اند که کوهنوردان و طبیعت‌دوستان داخلی و خارجی را به سوی خود جلب کرده است. ساخت امکانات اقامتی برای کوهنوردان و گردشگران در این فضاها، ایجاد مسیرهای عبور و مرور و سیستم‌های رفت و آمد ایجاد فروشگاه‌ها و نمایشگاه‌های سنتی، همگی از روش‌هایی است که نه تنها کسب و کار مناطق کوهستانی را رونق بخشیده بلکه به توسعه و پیشرفت این مناطق نیز کمک کرده است.

معادن

معادن یکی دیگر از ثروت‌های خدادادی این مرز و بوم است، معادنی که در دل کوهستان‌های ایران آرام گرفته‌اند و در دلشان سرمایه‌های بیشماری را نگه ‌می‌دارند. از معادن رشته کوه آتشفشانی سهند با ارتفاع ۳۰۰۰ متر گرفته تا معادن تازه کشف شده مناطق کوهستانی شهرستان ریگان، معادن استان خراسان رضوی و یزد، هرمزگان و دیگر شهر‌های دیگر، همگی هدایایی گرانبها در دل کوها هستند. ذخایر زغال سنگ، مس، روی، آهن، منگنز، خاک نسوز، سنگ‌های ساختمانی همچون مرمر‌ها، گل سفید، همه و همه نه تنها باعث غنی شدن خاک کشور عزیزمان شده‌اند و ارزش ملی دارند، بلکه توانسته‌اند تا برای ساکنین این مناطق کسب و کار‌هایی دائمی ایجاد کنند. در عین حال، فضاهایی همچون معادن طلا در طرقبه مشهد، و یا معادن زببای استان همدان توانسته‌اند گردشگران و معدن دوستان را به سمت و سوی خود بکشانند.

 

 

دامداری سنتی

ایران به خاطر وجود رشته کوه‌های البرز و زاگرس و شرایط اقلیمی و ویژگی‌های جغرافیایی خاص خود، همیشه توانسته تا خاستگاه مناسبی برای دامداری روستایی باشد. دامداری همیشه به عنوان یکی از مشاغل پردرآمد در سراسر ایران به شمار آمده. درست است که در مناطق شهری، امروزه دامداری شکل مدرن به خود گرفته، اما در مناطق کوهستانی و سرسبز ایران عزیز، دامداری هنوز به شیوه سنتی خود انجام می‌شود. دامداری به عنوان یکی از ارکان‌های معیشتی مهم روستاییان در مناطق کوهستانی شناخته می‌شود. هنوز هم کوچ‌نشینان  و عشایر کشور با تقسیم مراتع در ارتفاعات به مراتع ییلاقی و قشلاقی به دامپروری در دروره‌های کوچ خود می‌پردازند.

پرورش زنبور عسل

مناطق مرتفع رشته کوه‌های البرز، به یکی از مناطق مهم برای پرورش زنبور عسل و تولید عسل تبدیل شده است. این مناطق به خاطر وجود سه هزار و چهارصد گونه گیاه دارویی و شهد‌زا به یکی از قطب‌های تولید عسل طبیعی ایران بدل شده. هر ساله سه نوع عسل متفاوت از این ارتفاعات تولید می‌شود، نوع اول، عسل بهاره است که با تغذیه زنبور‌ها از شکوفه‌های بهاری ساخته می‌شود، نوع دوم‌ عسل دارویی است، که به خاطر تغذیه زنبور‌ها از انواع گیاهان دارویی همچون آویشن و گون ساخته می‌شود و نوع سوم آن‌ عسل تابستانه است که با تغذیه زنبور‌ها از گیاهان جنگلی و شهد درختان درست می‌شود. همین امر تولید عسل را به یکی از کسب و کارهایی تبدیل کرده که در تمام سال سوددهی بالایی برای ساکنین این مناطق دارد.

در چند خط بخوانید

شاید به نظر برسد که مناطق کوهستانی به خاطر شرایط خاص جغرافیای‌شان مناطقی توسعه نیافته و فقیر باشند، این درحالیست که در ایران با استفاده از پتانسیل این مناطق، نه تنها آنها به یکی از مناطق جاذبه گردشگری تبدیل شده‌اند بلکه، ایجاد کسب و کار‌های مناسب و متناسب با این مناطق ایران آنها را به شهر‌هایی با بازدهی بالا تبدیل کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات

جدیدترین ویدئوها