مجله ایران من :

آشنایی با شهر‌های پویای ایران

شهر پویا چه شهری است

برای توصیف یک شهر پویا می‌توان تعاریف متفاوتی ارائه داد. اما نکته‌ای که می‌توان در مورد آن اطمینان داشت، این است که تمام شهر‍‌‌های پویا در سراسر دنیا ویژگی‌های مشخصی دارند. سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های محلی، جذب سرمایه‌، توانایی برای ایجاد فرصت‌های جدید در حوزه‌های علمی و فناوری، استفاده از فرصت‌های طبیعی برای افزایش صادرات همگی از عواملی هستند که می‌توانند باعث پویایی شهرها در سراسر دنیا شود. پویایی یک شهر‌ می‌تواند ابعاد متفاوتی را شامل شود. از پویایی سیاسی و اجتماعی گرفته تا پویایی اقتصادی و حتی پویایی هنری همگی از عوامل مهم پیشرفت شهر‌ها بشمار می‌روند. در این میان پویایی اقتصادی شهر‌ها نقش چشمگیری را در پویایی اقتصادی یک کشور ایفا می‌کند.

 

تهران بزرگ

تهران به عنوان کانون اقتصادی ایران، تنها شهر‌ پویای کشورمان با اقتصادی ترکیبی است. اقتصاد ترکیبی تهران به این علت است که این شهر به یک یا حتی چند کسب و کار اقتصادی وابستگی ندارد و چرخ اقتصاد آن توسط عوامل متنوع و بی‌شماری به حرکت درمی‌آیند. تهران سهمی ۲۱ درصدی در تولید ناخالص ملی کشورمان دارد و تقریبا نیمی از صنعت کشور را به خود اختصاص داده است. پالایشگاه نفت تهران، ایران خودرو، بورس اوراق بهادار، صنایع الکترونیکی، تسلیحات نظامی بخشی کوچکی از تمام فعالیت‌های اقتصادی پویا و پولساز این شهر است.

 

اهواز، بزرگترین شهر نفتی ایران

استان خوزستان و شهر‌های آن علل الخصوص اهواز در دومین رتبه شهر‌های پویای کشور قرار می‎گیرد. اهواز، به عنوان پنجمین شهر ایران از لحاظ پهناوری، خاستگاه شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، بزرگترین تولید کننده نفت ایران است. از دیگر شرکت‌های مهم ایران که بار اقتصادی بزرگی را بر دوش می‌کشند، می‌توان به شرکت ملی حفاری ایران به عنوان بزرگترین شرکت حفاری در سطح کشور، فولاد خوزستان و گروه ملی فولاد ایران نیز اشاره کرد. خوزستان با تامین ۸۰ درصد بودجه کل کشور نقشی پر‌رنگ و اساسی در پویایی اقتصاد ایران را بر عهده دارد. خوزستان در هفت ماه اول سال جاری توانست رتبه سوم صادرات کشور را از آن خود کند. علاوه بر صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و صنایع فولاد، صادرات محصولات کشاورزی و صنایع مرتبط با آن همچون نیشکر نیز بر پویایی اقتصادی این استان ارزشمند ایران افزوده‌اند.

 

اصفهان، نصف جهان

اصفهان به عنوان سومین شهر بزرگ کشور، از دیرباز یکی از شهر‌های پویای اقتصادی کشور به شمار می‌رفته. اقتصاد سنتی این شهر بر پایه، تولید صنایع دستی چون قالی بافی، نقره‌سازی، قلمکاری، خاتم‌کاری، میناکاری و نظیر چنین هنر‌هایست که در صنعت گردشگری این شهر نیز تاثیر بسزایی گذاشته‌اند. از سوی دیگر، اصفهان به عنوان شهری مهاجر‌پذیر، صنعتی و اقتصادی یکی از پر‌درآمد‌ترین شهر‌های صنعتی کشور نیز تلقی می‌شود. بخش بزرگی از اقتصاد اصفهان وابسته به خدمات کشاورزی است، این شهر به عنوان سومین قطب داروسازی، سومین تولیدکننده عسل  و بزرگترین تامین کننده بوقلمون در کشور شناخته می‌شود. علاوه بر این، صنایع بزرگی چون، فولاد مبارکه، پالایشگاه، پلی اکریل و البته سهامی ذوب‌آهن اصفهان چرخ‌های اقتصادی این شهر را می‌چرخاند. ذوب‌آهن به عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده فولاد ساختمانی و ریل در ایران، محصولات خود را به ۲۳ کشور در سراسر دنیا صادر می‌کند.

 

مشهد، پایتخت مذهبی ایران

اقتصاد شهر مشهد از قدیم الایام متاثر از شرایط طبیعی منطقه و خاک مناسب زراعی آن بوده است. خراسان به عنوان بزرگترین تولید کننده زعفران کشور، بخش عظیمی از صادرات این محصول را بر عهده دارد. نقش این شهر در تبدیل کردن ایران به عنوان بزرگترین صادر کننده زعفران در دنیا غیرقابل انکار و جایگزینی است. از سوی دیگر،  یکی از مهمترین عواملی که در پویایی اقتصادی این شهر اهمیت فراوانی دارد، وجود گردشگری مذهبی بسیار قوی در این شهر است. بخش زیارتی و توریستی شهر مشهد، سالانه با جذب زائرین بسیاری از سراسر ایران و کشور‌های همسایه توانسته تا بار اقتصادی بزرگی را بر دوش خود بکشد.  اما از لحاظ صنعتی، مشهد مقدس یکی از بزرگترین مراکز صنعتی کشور بشمار می‌آید، اقتصاد این شهر بر پایه صنایع معدنی به ویژه فولاد بنا شده است.

تبریز‌ شهر اولین‌ها

تبریز از دیرباز یکی از کانون‌های تجاری ایران به شمار می‌آمده. این شهر که به شهر اولین‌ها شهرت یافته، اولین چاپخانه، اولین دانشگاه و شهرک دانشگاهی، اولین شهرداری و شهربانی، و حتی اولین چاپ اسکناس ایران را به نام خود ثبت کرده است. لیست اولین‌های تبریز لیستی بلند و بالاست، در این میان تبریز توانسته یکی از اولین شهر‌های صنعتی و اقتصادی ایران نیز باشد. در دوران معاصر نیز تبریز این اهمیت خود را در زمینه اقتصادی کشور حفظ کرده است.  این شهر که به عنوان قطب صنایع سنگین غرب کشور شناخته می‌شود، خانه کارخانجات بزرگی نظیر ماشین‌سازی، تراکتورسازی تبریز است. در کنار این کارخانجات، صنایعی چون کبریت‌سازی، نساجی، داروسازی و صنعت سیمان نیز از کسب و کار‌های موفقی هستند که تبریز را به شهری اقتصادی و پویا تبدیل می‌کنند. از طرفی دیگر، صنعت گردشگری تبریز، صنایع‌دستی و البته صادرات محصولات دامی و کشاورزی توانسته‌اند این شهر را به یکی از قطب‌های اقتصادی ایران تبدیل کنند.

 

در یک کلام

هرکدام از شهر‌های ایران عزیز بار اقتصادی بزرگی را بر دوش خود می‌کشند و در راستای پیشرفت میهن عزیزمان کوشش‌های شبانه روزی دارند. از تهران پایتخت‌مان تا شهر‌های دیگر هرکدام توانسته‌اند اقتصاد ایران را گامی جلوتر برده و چرخ‌های اقتصادی کشور را همواره به حرکت دربیاورند. در کنار این شهر‌های بزرگ، بسیاری دیگر از شهر‌های کشورمان توانسته‌اند به پویای اقتصادی مناسبی دست‌یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات

جدیدترین ویدئوها