مجله ایران من :

استفاده از روش های نوین برای کاهش مصرف آب

ایران کشوری با شرایط اقلیمی متنوعی است، از شهر‌های شمالی سرسبز گرفته تا کویر‌های مرکزی و هوای کوهستانی شهر‌های غربی، ایران را به سرزمینی چهارفصل بدل کرده‌. اما در کل، با حدود ۲۵۰ میلی متر بارندگی سالانه، کشوری کم آب به شمار میرویم.  یکی از مواردی که در سراسر دنیا باید به آن توجه کرد، مصرف آب است چرا که نزدیک به ۷۵ درصد مردم دنیا از داشتن آّب بهداشتی محروم هستند. کاهش مصرف آب و رفتن به سمت و سوی روش‌های نوآورانه برای صرفه‌جویی در مصرف آن یکی از نکاتی است که همواره مردم‌مان به آن توجه نشان داده‌اند.

افزایش روزانه جمعیت و همیشه در دسترس بودن منابعی همچون آب باعث شده تا احساس کنیم که این منابع همیشگی هستند و قرار است هر بار شیر آب را باز کنیم با آب زلال تصفیه شده رو به رو شویم. شاید همین امر باعث می‌‍شود تا افراد توجه لازم را به ضرورت کاهش میزان آب نشان ندهند. به همین خاطر در سال‌های گذشته تلاشی گسترده در زمینه آگاه‌ سازی مردم برای صرفه‌جویی در مصرف آب انجام شده است.

استفاده از آبیاری قطره‌ای برای کشاورزی

آمار جهانی نشان می‌دهد که یک پنجم آب شیرین مصرفی جهان صرف مصارف خانگی می‌شود. ۱۰ درصد آن مختص مصارف صنعتی است و حدود ۶۸ درصد آن نیز در کشاورزی به مصرف می‌رسد. بنابراین صرفه‌جویی در مصرف آب در حوزه کشاورزی اهمیت بسزایی پیدا می‌کند. امروزه کشاورزی در ایران از حالت سنتی آن و وابسته بودن آبیاری به منابع زیرزمینی فاصله گرفته است و به سمت و سوی سیستم‌های نوآورانه و مدرن آبیاری رفته. استفاده از سیستم‌های حسگر‌ رطوبت خاک، تایمر‌های آبیاری، و آبیاری قطره‌ای نه تنها میزان آب مصرفی را در کشاورزی کاهش داده است، بلکه میزان تولیدات را نیز تا ۵.۵ برابر افزایش داده است.

جمع‌آوری آب باران

کشور ایران از لحاظ جغرافیایی در منطقه‌ی خشک و نیمه خشک کره‌ی زمین قرار گرفته و در مجاورت دو کویر پهناور لوت و مرکزی واقع شده است. همین باعث شده که متوسط بارندگی در ایران یک سوم متوسط میزان بارندگی در جهان و حدود ۲۵۰ میلی متر در سال باشد. بنابراین هنگام بارش‌های فصلی آّب باران می‌تواند یکی از مهمترین سرمایه‌های ذخیره آب باشد. بارش‌های چند روزه همیشه توانسته‌اند ذخایر آّب پشت سد‌های ما را پر کنند، اما آّ‌بهای جاری در سطح خیابان‌ها و حتی خانه‌ها چه می‌شود؟ به این آّب‌ها نیز می‌توان به چشم یک روش صرفه‌جویی در مصرف آّب نگاه کرد. از آنجایی که سطوح آسفالتی خیابان‌ها قابلیت جذب آب باران را ندارند، این آّب از طریق سیستم‌های نوین و پیشرفته فاضلاب شهری در سراسر کشور جمع‌آوری می‌شود و به تصفیه‌خانه می‌روند.

تعیین قوانین بهینه‌سازی مصرف آب در ضوابط و مقررات ساختمانی کشور

در گذشته ساختمان‌سازی، بسیار راحت‌‌تر بوده، این درحالیست که در یکی دو دهه گذشته قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای ساختمان سازان به منظور اجرای اصولی ساختمان‌ها به وجود آمده. اجرای این مقررات در ساختمان‌های عمومی و دولتی و کلیه مناطق کشور لازم الاجرا شده. ‌صرفه‌جویی در انرژی مصرفی در ساختمان طبق این قوانین بر دو پایه استوار است: استفاده حداکثر از انرژی مصرف شده از طریق انتخاب سیستم‌های کم مصرف‌تر و پربازده‌تر و طراحی تأسیسات مکانیکی و برقی‌کم ‌مصرف و رعایت اصول در طراحی و اجرای ساختمان و انتخاب مصالح مصرفی که هدر رفت منابع را کاهش دهند. تنها ساختمان‌هایی می‌توانند مجوز ساخت و ساز را بگیرند که مهندسین ناظر از اجرای مو به موی این قوانین اطمینان یابند.

اجرای بام سبز

با تعدیل هوای ساختمان و بام در طول فصول سرد و گرم، اجرای یک بام‌باغ با استفاده از گونه‌های گیاهی کم مصرف و متناسب با اقلیم باعث کاهش مصرف آّب و البته هزینه‌های ناشی از آن می‌شود. یکی از تدابیری که شهرداری تهران در چند سال اخیر برای حمایت از افزایش فضای سبز شهری اندیشیده، تدوین قوانین جدید و ایجاد طرح‌های تشویقی برای مالکانی است که در ساختمان‌های خود روف گاردن یا همان بام‌باغ می‌سازند. طبق این قوانین به ازای اجرای هر یک متر مربع فضای سبزی که به بام اختصاص یابد، ۴۰ درصد از هزینه‌های تراکم ساختمان کاسته می‌شود. در طرحی دیگر، به ازای هر متر مربع فضای سبز تا سه متر به وسعت مجاز ملک افزوده می‌شود. حمایت همه جانبه از ایجاد فضای سبز شهری توسط ارگان‌های دولتی همگی توانسته‌اند نه تنها زیبایی شهر را دوچندان کنند، بلکه به روشی مدبرانه برای کاهش میزان مصرف آب نیز بیاندیشند.

وظیفه ما

در حالی که دولت و شهرداری‌ در تلاشی مداوم برای آگاه‌سازی و تدوین قوانین جدید برای کاهش مصرف انرژی هستند، ما به عنوان عضوی از این اجتماع وظیفه داریم میزان آب مصرفی خود را کاهش دهیم. شاید به نظر برسد که صرفه‌جویی در مقیاس کم و خانگی تاثیر چندانی ندارد، اما شعار همیشگی «قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود» نشان می‌دهد که هر تلاشی برای صرفه‌جویی حتی اندک می‌تواند به شکل قابل توجهی اهمیت داشته باشد. جالب است بدانید که بین ۳۰ تا ۴۰ درصد آّبی که وارد منازل می‌شود در آشپزخانه به مصرف می‌رسد. با استفاده از راه‌کارهایی ساده می‌توان این میزان را کاهش داد.

 • کاهش میزان دور ریز غذا
 • بخار پز کردن غذا و استفاده بیشتر از سبزیجات
 • استفاده از بیشینه ظرفیت ماشین ظرف‌شویی و لباسشویی
 • استفاده از شیرآلات مناسب و هوشمند
 • کاهش حجم فلاش تانک
 • آبیاری گیاهان در ساعات اولیه روز
 • ذخیره آب باران توسط سیستم‌های جمع‌آوری آب باران
 • چک کردن سالانه سیستم‌های لوله‌کشی
 • کوتاه کردن زمان حمام
 • پوشاندن استخر‌ها برای جلوگیری از تبخیر بیشتر
 • استفاده از سیستم‌های تشخیص نشت آّب
 • بازیافت آّب زمانی که می‌توانید
 • بازرسی دوره‌ای کولر‌های آبی پشت‌بام ساختمان‌ها

 

آب شیرین بهداشتی و تصفیه شده همیشه در دسترس ما بوده است. در حالی که بسیاری از مردم جهان از چنین نعمتی محروم هستند. کشورما با دارا بودن ۱.۱ % از جمعیت جهان ۱ % از مساحت کره‌ی زمین تنها ۰.۳۶%  از کل منابع آب تجدید شونده جهان را به خود اختصاص داده است و بدین ترتیب جزو کشور‌های کم آب جهان به شمار می‌رود. با این حال، خوشبختانه در چهار دهه اخیر با تلاش‌های بسیاری که برای فرهنگ‌سازی در زمینه صرفه‌جویی انجام گرفته، و توجه بسیار دولت به اجرای روش‌های نوین برای کاهش مصرف آّب توانسته‌ایم این کم آبی را مدیریت کنیم تا تمامی مردمان عزیز کشورمان از این نعمت بزرگ بهرمند شوند. .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات

جدیدترین ویدئوها