مجله ایران من :

حرکت و برکت در مسیر تاریخی جزیره هرمز

هرمز با صخره‌های رنگینش در محاصره آبی خلیج فارس قرار گرفته، سواحل زیبا و شگفت‌انگیز هرمز از دیرباز شهرت جهانی داشته‌اند و خاک سرخش نمادی از خون تمام کسانی است که در راه دفاع و پاسداری از این جزیره در طی سده‌ها جان خود را از دست دادند. با ما در ادامه همراه باشید  تا درباره سرزمین دلیران کشور ایران بیشتر بدانید.

تاریخ جزیره هرمز

هرمز یکی از مهمترین جزایر استان هرمزگان است که در دهانه خلیج فارس قرار گرفته. جزیره هرمز از قدیم الایام با نام‌های متفاوتی شناخته می‌شد، ارمز، هرمزد، ارموص و هرما پلیس تنها تعدادی از نام‌های این جزیره جهانی ایران هستند.

این جزیره با موقعیت استراتژیک خود از شمال و شمال غرب در ۱۸ کیلومتری شهر بندرعباس و از جنوب و جنوب غرب به جزایر لارک و قشم، از مشرق به تنگه هرمز یا همان گلوگاه خلیج فارس و از جنوب نیز به راس مسندم مرتبط می‌شود. به همین دلیل، در طول تاریخ این جزیره بار‌ها مورد حمله بیگانگان قرار گرفته است.

موقعیت استراتژیک هرمز

خلیج فارس و جزایر آن از دیرباز کلید حیاتی تداوم زندگی غرب و تنگه هرمز نیز گلوگاه این خلیج به شمار می‌رود. هرمز شاید به عنوان یکی از استراتژیک‌ترین مکان‌‌های ایران، در قدرت ملی و سیاست‌ خارجی گشورمان تاثیر بسزایی دارد. اهمیت تنگه هرمز از جنبه‌های ملی فراتر رفته و در ردیف یکی از حیاتی ترین تنگه های عبور و مرور جهان قرار می‌گیرد.

اهمیتی که موقعیت جغرافیایی این محل ایفا می‌‌کند، نه تنها در سرنوشت اقتصادی مردم منطقه دیده می‌شود بلکه از لحاظ جهانی نیز قابل توجه است. همچنین هرمز یکی از شش جزیره‌ای است که کمربند دفاعی ایران را تشکیل می‌دهند. این کمربند از جزایر هرمز، لارک، قشم، هنگام، تنب بزرگ و ابوموسی که با فاصله‌های کمی از یکدیگر قرار گرفته‌اند تشکیل شده.

 

هرمز در بند استعمارگران

هرمز تا دوره صفویه تحت حکومت حکام محلی قرار داشت، تا آنکه در سال ۹۰۱ هجری آلفونسو آلبوکرک به دستور پادشاه پرتغال به خلیج فارس آمد و دوازده سال بعد، در سال ۹۱۳ هجری توانست در نبردی هرمز را به تصرف پرتغالی‌ها دربیاورد. این محل، نبض تجارت جهانی آن دوران به شمار می‌رفت و پرتغالی‌ها برای تصاحب آن تلاش‌های فراوانی انجام دادند. ضعف نیروی دریایی ایران در آن دوران سبب شد تا شاه اسماعیل صفوی نتواند با پرتغالی‌ها برابری کند و اختیار این جزایر و تمامی ناوگان کشتیرانی ایران را به پرتغالی‌ها بسپارد. پرتغال بزرگترین امپراتوری سده ۱۶ در تمام دنیا به شمار می‌رفت و خود را امپراتور پرتغال، شرق آفریقا و پارس می نامید. با این حال، با به سلطنت رسیدن شاه عباس، وی توانست پرتغالی‌ها را از جزیره هرمز براند و اختیار این جزایر به ایران بازگشت.

 

قلعه پرتغالی‌ها

پرتغالی‌ها در طول ۱۱۰ سال حکمرانی بر این منطقه، قلعه و دژهای متعددی بنا کردند که در حال حاضر تنها اثراتی از این بنا‌ها باقی مانده. این قلعه‌ها در بیشتر مناطق خلیج فارس، از بندر قشم و کنگ و عمان تا جزیره هرمز و راس الخمیه بنا شده بودند. یکی از معروف‌ترین این بنا‌ها قلعه پرتغالی‌ها در جزیره قشم است. این قلعه شامل انبار‌های اسلحه، سربازخانه‌ها، آب انبار‌ها، زندان‌ها و کلیسا‌ها و تالار‌های بی‌شماری است. امام قلی خان یکی از سرداران دلاور شاه عباس توانست این قلعه را فتح کند و در اختیار ایرانی‌ها قرار دهد و ناوگان پرتغالی‌ها را تا دریای عمان عقب براند و ایران را به اوج قدرت خود در این مناطق بازگرداند.

 

اهمیت اقتصادی تنگه هرمز

این تنگه آبراهی است که ایران و عمان را از یکدیگر جدا می‌کند و وظیفه اتصال خلیج فارس، خلیج عمان و دریای عرب را به عهده دارد. طبق تحلیلی که رویترز از موقعیت جغرافیایی و جهانی تنگه هزمر ارائه داده، تنها در سال ۲۰۱۶، روزانه نزدیک ۱۸.۵ میلیون بشکه نفت از تنگه هرمز عبور کرده. تقریبا تمام نفت صادراتی کشورهای حاشیه خلیج فارس با عبور از این تنگه وارد بازار‌های جهانی می‌شود. این درحالیست که هنوز حدود ۸۰% تجارت خارجی ایران از طریق خلیج فارس و تنگه هرمز انجام می‌پذیرد.

 

جنگ نفتکش‌ها

نبرد نفتکش‌ها، پس از نبرد‌های دریایی جنگ جهانی دوم، دومین نبرد‌های دریایی بزرگ قرن بیست نام گرفتند. در جریان جنگ تحمیلی، عراق با کمک آمریکا در تلاش بود تا روند صادرات نفت ایران را مختل کند. در همین هنگام و با تلاش‌های کشور‌های حاشیه خلیج فارس برای منزوی کردن و به حاشیه راندن ایران، دلاوران و غیور مردان ایرانی در مقابل حملات برنامه‌ریزی شده ایستادند و توانستند این حملات را خنثی کنند.

 

هرمز ایرانی

در طول سده‌های طولانی، جزایر جنوبی ایران مدام تحت حمله بیگانگان قرار گرفته‌اند. هر بار مرزبانان و سربازان دلیر و مردان غیور با خون خود از خاک این جزایر دفاع و پاسداری کردند تا این جزایر که همچون نگین‌هایی بر فراز تاج خلیج ‌فارس می‌درخشند، تحت مالکیت ایران و ایرانی باقی بماند. این حمله‌ها هنوز هم به شیوه‌های متفاوتی وجود دارد، با این حال اختیار ایران بر روی این جزایر استراتژیک باعث شده تا کشورمان بار‌ها در برابر قدرت‌های جهانی بایستد. در سال ۲۰۱۸ ریاست محترم ‌جمهوری در مقابل تهدیدات پوچ آمریکایی‌ها تهدیدشان کرد که ایران با بستن تنگه هرمز روند انتقال نفت جهانی را مختل خواهد کرد و فرمانده سپاه قدس نیز حمایت خود را از این اقدام نشان داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات

جدیدترین ویدئوها