مجله ایران من :

هر آنچه باید در مورد اقتصاد مقاومتی بدانید

مقام معظم رهبری از اقتصاد مقاومتی در یکی از بیانات خود چنین تعریفی داده‌اند، «اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که به یک ملت اجازه می‌دهد حتی در شرایط فشار هم امکان رشد و شکوفایی داشته باشد.» اصطلاح «اقتصاد مقاومتی» برای اولین بار توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال ۱۳۸۹ در دیدار ایشان با کارآفرینان ایرانی مطرح شد.

 

اقتصاد مقاومتی از چه سخن می‌گوید

اقتصاد مقاومتی طرحی است که اساس آن اصول انقلاب اسلامی است و به منظور سازمان‌دهی نظام اقتصادی کشور و با توجه به شرایط داخلی و خارجی کشور طرح شده است. اقتصاد مقاومتی تنها از مسائل اقتصادی سخن نمی‌گوید و در آن به مبحثی چون عدالت، توجه و احترام به حقوق انسان‌ها، ثبات سیاسی و توسعه پایدار نیز توجه ویژه‌ای شده است. اقتصاد مقاومتی در واقع فرصتی برای مقابله با تحریم‌ها، ایجاد ثبات اقتصادی، مردمی شدن اقتصاد، شفافیت و مبارزه با فساد اقتصادی و  استقلال اقتصادی کشور بر اساس اصول اسلامی است.

 

اقتصاد مقاومتی در کلام رهبر

در طول چند سال اخیر اصطلاح اقتصاد مقاومتی به موضوعی مهم در بیانات مقام معظم رهبری بدل شده است. ایشان اقتصاد مقاومتی را معنا و مفهومی از کارآفرینی معرفی کردند. مقام معظم رهبری در سخنان خود اشاره می‌کنند، «اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که در شرایط فشار، در شرایط تحریم، در شرایط دشمنی‌ها و خصومت‌های شدید می‌تواند تعیین کننده‌ی رشد و شکوفایی کشور باشد.» مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر بر لزوم اجرای اقتصاد مقاومتی و اولویت قرار دادن الگوها و اهداف آن در ساختار اقتصادی و صنعتی کشور تاکید کرده‌اند. از نگاه ایشان، اقتصاد مقاومتی موجب می‌شود تا حتی در شرایط تحت فشار تحریم‌های اقتصادی نیز اقتصادی رو‌به‌رشد و شکوفا داشته باشیم.

 

اقتصاد مقاومتی چه تاثیری بر اقتصاد دارد؟

طرح اقتصاد مقاومتی توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی، به عنوان راه‌حل اصلی برای گذر سربلندانه از میان تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی است که توسط دشمنان به ایران تحمیل می‌شود. جنگ اقتصادی در شرایط کنونی جای جنگ‌های فیزیکی را گرفته و دشمنان برای تحقق اهداف خود در زمینه‌های اقتصادی سنگ اندازی می‌کنند. به همین منظور، اقتصاد مقاومتی، قدمی اساسی برای فراهم کردن کیفیت بالای زندگی برای تمامی مردم ایران عزیز به شمار می‌رود.

 

۱۳۹۵ سال اقتصاد مقاومتی

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام نوروزی خود در سال ۱۳۹۵ این سال را سال «مقاومت اقتصادی؛ اقدام و عمل» نام‌گذاری کردند. ایشان در فرمایشات خود در روز اول بهار سال ۹۵ اینطور بیان کردند، “اگر ما بخواهیم مشکل رکود را حل کنیم، مشکل تولید داخلی را حل کنیم، بخواهیم مسئله‌ی بیکاری را حل کنیم، بخواهیم گرانی را مهار کنیم، علاج همه‌ی اینها در مجموعه‌ی مقاومت اقتصادی و اقتصاد مقاومتی گنجانده شده است. اقتصاد مقاومتی شامل همه‌ی این‌ها است. میشود با اقتصاد مقاومتی به جنگ بیکاری رفت؛ میشود به جنگ رکود رفت؛ میشود گرانی را مهار کرد؛ میشود در مقابل تهدیدهای دشمنان ایستادگی کرد؛ میشود فرصت‌های بسیاری را برای کشور ایجاد کرد و از فرصت‌ها استفاده کرد؛ شرطش این است که برای اقتصاد مقاومتی کار و تلاش انجام بگیرد.” در راستای سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی، تلاش‌های بیشماری در سال ۹۵ برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی انجام گرفت که از میان تمام دستاورد‌های به دست آمده، در اینجا می‌توان به تعدادی از آن‌ها اشاره کرد.

یکی از آثار اجرایی اقتصاد مقاومتی در سال ۹۵ رشد ۶.۵ درصدی تولید ناخالص داخلی در نیمه اول این سال بود. در سال ۹۵ نزدیک به ۱۵ میلیارد تومان به منظور راه‌اندازی دوباره ۲۰ هزار واحد صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل واگذار شد. در همین سال حدود ۲۵۰۰ پروژه به ارزش ۱۹ میلیارد تومان به بخش خصوصی به عنوان کمک برای بهبود صادرات کشور واگذار شد. رشد صادرات کشور در این سال در حوزه‌های صنعت، کشاورزی و نفت پیشرفت‌های چشمگیری داشت. در این حین تنها در سه ماه اول سال بالغ بر  ۷۰۰ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شد و شاهد کاهش میزان تورم و تک رقمی شدن آن بودیم.

اهداف اقتصاد مقاومتی

می‌توان گفت که یکی از اصلی‌ترین اهداف اقتصاد مقاومتی، ایستادگی در برابر اهداف شوم جنگ‌های اقتصادی است. در کلام دیگر، ایجاد اقتصادی است که در برابر تهدیدات اقتصاد خارجی و تحریم‌های اقتصادی مقاومت می‌کند تا بتواند ضررهای ناشی از چنین آسیب‌هایی را به حداقل ممکن برساند و در پایان یک جنگ اقتصادی شدید، همچنان پا برجا و استوار باقی بماند. استقلال اقتصادی در زمینه‌های مختلف کشوری و دولتی، مصرف کننده و منفعل نبودن در جنبه‌ها و حوزه‌های گوناگون از دیگر اهداف بلند مدت این طرح اقتصادی هستند.

 • تقویت فرهنگ جهادی به منظور افزایش ارزش افزوده و تولید ثروت
 • ایمن شدن اقتصادی در برابر تحریم‌ها و بحران‌های اقتصادی بین المللی
 • افزایش تولید ملی و خرید کالای ایرانی
 • کاهش وابستگی به نفت به عنوان سرمایه ملی
 • کاهش سطح بیکاری و ایجاد اشتغال
 • خودکفایی ملی
 • تقویت و توسعه کارآفرینی
 • ایجاد یک شرایط پایدار اقتصادی
 • رفتن به سوی اقتصاد متکی بر نوآوری ، بهره‌وری و سرمایه گذاری
 • شناسایی و بکارگیری ظرفیتهای علمی
 • بهبود کارایی نظام اقتصادی کشور

 

کلام آخر

اقتصاد مقاومتی ایده‌ هوشمندانه‌ای بود که رهبر معظم انقلاب به آن اشاره و در طول سال‌ها بر لزوم آن تاکید کرده‌اند. ایشان از اقتصاد مقاومتی به کرار در بیانات خود نام بردند و آن را راه‌حلی برای مقابله با تحریم‌ها و فشار‌های اقتصادی دانستند. اقتصاد مقاومتی در حقیقت، راهی به منظور توانا کردن اقتصاد ایران برای گذر از شرایط سخت تحریم‌ و جنگ‌های اقتصادی است که توسط دشمنان به کشورمان تحمیل می‌شود. اجرای اصولی اقتصاد مقاومتی، نه‌تنها باعث شده تا ایران بتواند با افتخار و سربلندی از میان شرایط سخت اقتصادی عبور کند، بلکه با تکیه بر توانایی‌ها و ثروت‌های ملی توانسته به عنوان کشوری خود‌کفا و بدون وابستگی در عرصه جهانی سربلند کند و در مقابل دسیسه‌های دشمنان ایستادگی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات

جدیدترین ویدئوها