مجله ایران من :

کشت و صنعت شوشتر

این شهر که از توابع بخش مرکزی شهرستان شوشتر و استان خوزستان است در دامنه کوه‌های زاگرس واقع شده. شوشتر به تنهایی ۱۲ میراث جهانی را در دل خود جای و مشاهیر فراوانی را در خود پرورش داده است. این شهر که از دیرباز به «دارالمومنین» معروف بوده و به پایتخت سازه‌های آّبی جهان نیز شناخته می‌شود زیبایی‌ها و شگفتی‌های بیشماری دارد. شوشتر علاوه بر خاک آبرفتی و حاصل‌خیز مختص دامنه‌های کوه زاگرس، معادن گچ، آهک، سنگ ساختمانی، شن و ماسه بیشماری نیز دارد. جدا از زیبایی‌های بی حد و حصر این شهر جنوبی، می‌توان گفت که شوشتر یکی از مراکز مهم تولید ملی و قطب‌های کشاورزی در ایران نیز قلمداد می‌شود.

تولید نیشکر

نیشکر یک گیاه مهم قندی از تیره گندم است که کشت و کار آن از دیرباز در کشاورزی ایران و جهان مرسوم بوده. از شیره این گیاه برای تولید قند و شکر، از ساقه نیشکر برای تولید کاغذ و مقوای ساختمانی استفاده می‌شود. اما کار به همین جا ختم نمی‌شود، پسماندهای این گیاه نیز کاربرد‌های فراوانی دارد. بعد از استخراج قند ملاس نیز، می‌توان از بقایای این گیاه به عنوان محصولی جانبی در تولید انواع محصولات و حتی غذای دامی استفاده کرد. تولید شکر در شوشتر به صورت عمده یکی از اصلی‌ترین منابع اقتصادی این شهر است.

شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون شوشتر

این کارخانه واقع در شهر شوشتر در سال ۱۳۵۲ تاسیس شد و در حال حاضر، با ۲۵۰۰ نیروی مستقیم و نزدیک به ۷۰۰۰ نیروی کار پیمان‌کاری بزرگترین کارخانه تولید نیشکر و شکر در ایران و منطقه خاورمیانه است.  این کارخانه با تولید ۲۵ درصد شکر مورد نیاز کشور، تاثیر بسزایی بر اقتصاد منطقه شمال خوزستان گذاشته است.  تولیدات عمده این شرکت شامل سه محصول عمده شکر، باگاس و ملاس است. در کنار این، شرکت توانسته عامل مهمی در کار و تولید پنج شرکت بزرگ تولیدی دیگر در این منطقه باشد.

 

  • شرکت خوراک دام کارون

شرکت خوراک دام کارون یکی از کارخانه‌های وابسته به گروه کشت و صنعت است. به دلیل کمبود مراتع و منابع آب و خاک، این شرکت که در جوار کارخانه نیشکر کشت و صنعت برپا شده است توانسته با استفاده از بقایای حاصل از تولید شکر و اضافه کردن ترکیبات شیمیایی خاص غذای دامی بهداشتی و باکیفیتی برای دام‌های شیری و پرواری تولید کند. مواد اولیه مورد استفاده در این کارخانه عبارت است از، مغز و ساقه نیشکر پس از گرفتن شیره آن و (باگاس) که در مقایسه با کاه گندم و جو حاوی دو برابر پروتئین و سه برابر چربی خام می‌باشد و از بقایای فرآیند نیشکر فرآیند تولید شکر در کارخانه کشت و صنعت نیشکر کارون حاصل می‌شود.

  • شرکت فورفورال

شرکت فورفورال یا کارخانه تولید روغن‌های صنعتی شوشتر یکی از زیر مجموعه‌های شرکت بهران است که در سال ۱۳۴۵ به نام شرکت تولید و تصفیه روغن سهامی عام شروع به کار کرد. این کارخانه با زیر بنای دو هزار متر مکعب یکی از کارخانه‌های مهم ایجاد فرصت‌های شغلی برای بومیان این منطقه تلقی می‌شود. این شرکت با استفاده از باگاس نیشکر که در کارخانه کشت و صنعت تهیه می‌شود، امکان تولید ۵۰۰۰ تن فورفورال حلال صنعتی را به صورت سالانه دارد.

  • شرکت نئوپان کارون

نئوپان کارون، در سال ۱۳۶۰ به وسیله بانک صنعت و معدن و شرکت کشت و صنعت کارون در منطقه دیمچه شوشتر تاسیس شد. این شرکت یکی از بزرگترین تولید کننده‌گان تخته فشرده چوبی (نئوپان) از باگاس نیشکری است که از پسماند‌های شرکت کشت و صنعت باقی می‌ماند. ۱۰۰% مواد اولیه این شرکت تولید داخلی است. شرکت نئوپان کارون شوشتر اولین تولیدکننده نئوپان از باگاس در کشور است

  • شرکت پرورش ماهی کارون

شرکت ماهی کارون در شهرستان شوشتر با مساحتی قریب به ۹۰۰ هکتار و استخر‌های آّبی با سطح ۴۴۰ هکتار بزرگترین مرکز تکثیر و پرورش ماهیان گرم آبی در سراسر کشور است. روند تولید در این کارخانه تنها در سال جاری افزایشی ۳۰ درصدی داشته است. از تولید روزانه هشت تن خوراک آبزیان تا ایجاد مزارع پرورش ماهی‌های خاویاری، ماهی متراکم، نیمه مدار بسته، احداث بازارچه فروش ماهی، و ایجاد اماکن توریستی، اماکن صید تفریحی و ورزش‌های آبی، همگی از برنامه‌های طولانی مدت این شرکت محسوب می‌شود.

شوشتر با مساحت ۲۴۳۶ کیلومتر مربع و جمعیت ۱۳۹ هزار نفر، پنجاه و هفتمین شهر از نظر جمعیت در ایران است. با این حال تلاش مردم غیور و بهره‌برداری مناسب از قابلیت‌های طبیعی، این شهر کوچک را به یکی از پیشگامان عرصه تولید ملی تبدیل کرده است. خودکفایی در کاشت، برداشت و تولید کاملا ایرانی محصولات بدون نیاز به واردات، ایجاد فرصت‌های شغلی بیشمار در سطح شهرستان و البته تبدیل شدن به بزرگترین تولیدکننده شکر در خاورمیانه تنها گوشه کوچکی از توانایی‌های بیشمار این شهر جنوبی به شمار می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات

جدیدترین ویدئوها