مجله ایران من :

اثرات جنگ تحمیلی ایران

عراق با ۱۲ لشگر سازماندهی شده و حمایت قدرت‌های بزرگ در روز ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ به ۱۲۸۰ کیلومتر از مرز مشترک خود با ایران حمله نظامی کرد. همزمان با حمله زمینی گسترده، هواپیما‌های نظامی عراق به ده فرودگاه نظامی و غیر‌نظامی ایران از جمله فرودگاه مهر‌آباد و برخی دیگر از مناطق تهران نیز حمله کردند. در این میان شهر‌ها و مناطق اشغالی به سرعت تخریب و افراد زیادی از خانه‌های خود آواره شدند. این آغاز جنگی تحمیلی و دفاعی مقدس بود که ۸ سال ادامه یافت و در طول آن رزمندگان ایرانی یا قدرت و صلابت در مقابل دشمان جنگیدند و پس از آن شهدا، مفقودین و اسرا فراوانی جای ماندند. در مرداد ۱۳۶۷ این جنگ با قبول آتش‌بس از سوی هر دو طرف بدون کم شدن ذره‌ای از خاک ایران پایان یافت.

 

ایران دربرابر دنیا

با آنکه طرف اصلی جنگ تحمیلی ایران به صورت رسمی عراق بود، اما حمایت‌های ابرقدرت‌ها و کشور‌های بزرگ جهان از عراق این جنگ را تبدیل به نبردی نابرابر و رویارویی ایران با جمع کثیری از کشور‌های حامی عراق کرد. از اولین حامیان عراق در جنگ تحمیلی آمریکا، اسرائیل و عربستان بودند. عراق با کمک فرانسه، کارخانه‌های اسلحه‌سازی آمریکایی، انگلیسی و روسی از نظر نظامی برای جنگ کاملا آماده و تجهیز بود. در عین حال آمریکا، فرانسه و ستون پنجم با دادن اطلاعات مهمی در مورد ایران به عراق شروع جنگ را برای این کشور بسیار راحت کرده بود. تجهیز نظامی و استراتژیک عراق و تلاش برای منزوی کردن اقتصادی ایران و راه انداختن جنگ نفتکش‌ها همه از اقداماتی بود که بسیاری از کشور‌ها بر علیه ایران در جریان این جنگ به راه انداختند. حمایت‌ها از عراق به حدی فرا رفته بود که حتی با حمله شیمیایی عراق به شهر حلبچه نیز شورای امنیت و سازمان ملل واکنشی در برابر این اقدام جنایتکارانه نشان ندادند.

 

خیانت‌های داخلی

در طول جنگ ایران و عراق، ایران با خیانت‌های فراوانی مواجه بود. سازمان مجاهدین خلق، حزب دموکرات کردستان و حزب کوموله به کمک کشور عراق شتافتند و با اقدامات جاسوسی خود خیانت بزرگی به ملت و کشور ایران کردند. همکاری منافقین با عراق در طول ۸ سال جنگ تحمیلی در تمام ابعاد سیاسی و نظامی خیانتی بزرگ محسوب می‌شود. نتیجه آخرین تلاش بزرگ سازمان مجاهدین خلق عملیات مرصاد به فرماندهی مسعود و مریم رجوی بود و هدفی برای تسخیر مناطقی همچون، اسلام‌آباد، کرمانشاه، همدان، قزوین، و تهران داشت. با این حال، در این عملیات با رشادت رزمندگان ایرانی، قریب به ۲۰۰۰ تن از نیرو‌های این سازمان به هلاکت رسیدند و پس از یک شکست استراتیک از خاک ایران عقب‌نشینی کردند.

 

اقتدار ایرانی

جنگ تحمیلی اثرات فراوانی بر ایران عزیزمان گذاشت. جدا از تمامی اثرات مخرب آن می‌توان به دستاورد‌هایی که برای کشورمان به همراه داشت نیز اشاره کرد. همانطور که اشاره شد، جنگ تحمیلی جنگی نابرابر میان ایران بدون پشتیوانه و تعداد زیادی از ابرقدرت‌های جهان بود. این جنگ بدون شک پیروزی بزرگی برای ایران به شمار می‌رود. در پایان این جنگ، ایران توانست دفاعی به راستی مقدس در برابر تمامی این ابرقدرت‌ها انجام دهد و آن‌ها را سر جای خود بنشاند. ایران پس از ۲۰۰ سال تاریخ تهاجم و تجاوز پیش از انقلاب اسلامی، توانست با رشادت‌ها و از خودگذشتگی‌های رزمندگان خود در طول ۸ سال جنگ تحمیلی اقتدار خود را به کشور‌های منطقه نشان داد و تاریخ اقتدار ایران را بازنویسی کند..

 

جنگ تحمیلی پله ترقی و عامل همدلی ایرانیان

دفاع مقدس مقطعی فراموش‌نشدنی در تاریخ ایران است، جدا از خودباوری که پس از دفاع مقدس ایران و ایرانی به آن دست یافت، می‌توان گفت که هشت سال جنگ تحمیلی تبدیل نماد وحدت ملی نیز شد. در طول این جنگ دولت و ملت با وحدت و پکپارچکی توانستند در برابر تمام حملات دشمنان ایستادگی کنند. همه دست در دست هم چه در جبهه‌‌های جنگ و چه با کمک‌هایشان پشت خط جبهه‌ها توانستند دست متجاوزگران را از خاک ایران کوتاه کنند. به این شکل، انسجام ملی و مشارکت عمومی در این دوران توانست قدرت ایران را به دشمنانش نشان دهد.

 

به وجود آوردن روحیه مقاومتی

ایران در طول و پس از جنگ تحمیلی به جبهه مقاومتی قدرمند در برابر بیگانگان تبدیل شد. همین امر فرهنگ مقاومتی را در میان ملت و دولت اسلامی ایران به وجود آورد. در همین راستا امروزه مقاومت شکل خود را تغییر داده و از مقاومت تن به تن در برابر دشمنان متجاوز به سمت و سوی اقتصاد مقاومتی و رویارویی با دسیسه‌ها و تحریم‌های اقتصادی دشمنان ایران رفته.

 

در چند خط بخوانید

جنگ تحمیلی این پیام به تمامی کشور‌های دنیا فرستاد که ایران در برابر دست‌درازی‌ها، دخالت‌ها و تهاجم و تجاوز‌های دشمنانش سکوت نخواهد کرد و با تمام قدرت و اقتدار در برابرآن‌ها ایستادگی می‌کند. امروزه نیز می‌توان نتیجه این دستاورد بزرگ را در سطح جهانی مشاهده کرد. ایران همچنان با ایستادگی در برابر زورگویی‌های ابرقدرتان دست آن‌ها را از میهن عزیزمان کوتاه کرده و نقطه پایانی بر سال‌ها غارت و چپاول بیگانگان پیش از انقلاب اسلامی گذاشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات

جدیدترین ویدئوها