مجله ایران من :

رشادت فرماندهان ایرانی از جنگ تحمیلی تا به امروز

ایران در طول سال‌ها فرماندهان، سرداران و رزمندگان فراوانی را به خود دیده که از جان و زندگی خود گذشتند تا دست دشمنان را از این خاک کوتاه کنند. اشاره به تمام این سرداران بزرگ شاید غیر ممکن باشد اما در این میان نام‌های بزرگی وجود دارد که همگی ما زندگی خود را وام‌دار این بزرگان هستیم. چه در دوران جنگ تحمیلی چه سال‌های اخیر دلاوری و جوانمردی این شهیدان در یاد و خاطره تمام ایرانیان باقی مانده است. با ما در ادامه همراه باشید تا نگاهی کوتاه به زندگی و رشادت‌های فرماندهان فراموش‌نشدنی بیندازیم.

 

شهید مهدی باکری

۲۵ام اسفند سالروز شهادت سردار مهدی باکری، از فرماندهان ایرانی دفاع مقدس است. مهدی باکری در سال ۱۳۳۳ هجری شمسی در آذربایجان غربی متولد و تنها دو روز پس از شروع جنگ تحمیلی راهی جبهه‌های جنگ شد. شهید باکری در طول جنگ با وجود جراحات و صدمات مداوم همچنان در جبهه‌های جنگ می‌ماند و مصمم‌تر از قبل عملیات‌ها را فرماندهی می‌کرد. باکری که فرماندهی لشکر عاشورا را برعهده داشت در عملیات‌هایی نظیر فتح‌المبین، بیت‌المقدس، رمضان، مسلم بن عقیل، والفجر مقدماتی، والفجر ۱، ۲، ۳ و ۴، خیبر و بدر نقشی مهم برای غلبه بر دشمن بر عهده داشت. سردار شهید باکری حین عملیات بدر با تیر مستقیم دشمن به شهادت رسیدند. قایقی که برای حمل پیکر این شهید به اروند رود رفته بود نیز مورد اصابت شلیک دشمنان قرار می‌گیرد و پیکر وی و شهیدان همراهش هیچ‌گاه پیدا نشد.

 

شهید عباس بابایی

عباس بابایی در ۱۴ آذر سال ۱۳۲۹ در قزوین به دنیا آمد و در دوران دفاع مقدس فرماندهی پایگاه بزرگ هشتم شکاری اصفهان و سپس معاونت عملیات نیروی هوایی ارتش را برعهده داشت. شهید بابایی پس از ۳ هزار ساعت پرواز با جنگنده‌های ایرانی و بیش از ۶۰ عملیات نظامی موفق و مهم در روز ۱۵ مرداد ۱۳۶۶ در سن ۳۷ سالگی برای انجام عملیات شناسایی وارد آسمان عراق شد و هواپیمای وی در هنگام بازگشت مورد حمله دشمن قرار گرفت و با اصابت یکی از گلوله‌‌ها به شهادت رسید.

 

شهید صیاد شیرازی

امیر شهید سپهبد صیاد شیرازی متولد ۲۳ خرداد ۱۳۲۳ در استان خراسان رضوی به دنیا آمد. رشادت‌های این شهید دفاع مقدس به دوران جنگ محدود نمی‌شود و حتی پیش از انقلاب اسلامی نیز به خاطر فعالیت‌های سیاسی خود دستگیر و زندانی شده بود. پس از انقلاب اسلامی صیاد شیرازی به سمت فرماندهی نیروی زمینی ارتش منصوب شد و توانست در عملیات‌هایی نظیر طریق القدس، فتح‌المبین، بیت‌المقدس، رمضان، مسلم‌بن‌عقیل، مطلع‌الفجر، محرم، والفجر۱، ۲، ۳، ۴، ۸ و ۹، عملیات خیبر، بدر و قادر به پیروزی‌های بزرگی برای ایران دست پیدا کند. این فرمانده بزرگ دفاع مقدس در سال ۱۳۷۸ در مقابل درب منزلش توسط افراد سازمان مجاهدین خلق ترور شد.

 

شهید همت

ابراهیم همت فرمانده لشگر ۲۷ محمد رسول‌الله در روز ۱۲ فروردین ۱۳۳۴ در اصفهان به دنیا آمد و همچون بسیاری از بزرگان دفاع مقدس فعالیت‌های سیاسی خود را پیش از انقلاب آغاز کرد. فعالیت‌های او در دوران جنگ به جبهه‌های داخلی محدود نبود و در سال ۶۱ با شروع جنگ در جنوب لبنان، برای حمایت از این کشور به آنجا رفت و پس از دو ماه نبرد به ایران بازگشت. وی در دوران فرماندهی لشگر ۲۷ محمد رسول‌الله در عملیات‌های فراوانی شرکت کرد. در نهایت در روز ۱۷ اسفند سال ۶۲ در جریان عملیات خیبر بر اثر اصابت گلوله توپ در نزدیکی وی به مقام والای شهادت دست یافت.

 

شهید دوران

سرلشگر خلبان عباس دوران در مهر ماه سال ۱۳۲۹ در شیراز چشم به جهان گشود و در ۳۱ تیر ماه سال ۶۱ در عملیاتی در خاک عراق به شهادت رسید. دوران در دو سال ابتدایی جنگ تحمیلی قریب به ۱۲۰ عملیات در خاک دشمن انجام داد. این شهید بزرگوار در عملیات بغداد توانست تا در حمله‌ای به پالایشگاه «الدوره» آن را بمباران کند و سپس با جنگنده خود که مورد حمله پدافند‌های دشمن بود و در آتش می‌سوخت به سوی محل تشکیل هفدهمین اجلاس سران غیر‌متعهد‌ها برود و با حمله به آن و با نا‌ امن کردن فضای بغداد مانع از برگزاری این اجلاس شود. لغو این اجلاس شکست سیاسی بزرگی برای صدام محسوب می‌شد. پیکر شهید دوران در سال ۸۱ به ایران بازگشت تا در میهنش در آرامش ابدی قرار بگیرد.

 

سردار سپبهد شهید حاج قاسم سلیمانی

شهید حاج قاسم سلیمانی متولد ۲۰ اسفند سال ۱۳۳۵ با فعالیت‌های خود در دوران دفاع مقدس و پس از آن بدون شک یکی از بزرگترین سرداران ایرانی است. حاج قاسم سلیمانی در سال ۶۰ در طول جنگ ایران و عراق و چندی پس از آن فرماندهی لشگر ۴۱ ثارالله کرمان را بر عهده داشت. در این دوران سردار سلیمانی از فرماندهان عملیات‌هایی چون والفجر ۸، کربلای ۴ و کربلای ۵ که یکی از مهمترین عملیات‌های دوران جنگ بشمار می‌آمد بود. در سال ۷۹ این سردار بزرگ به فرماندهی سپاه قدس منصوب شد. در طول فرماندهی سپاه قدس ایران مبارزات فراوانی را در افغانستان با طالبان و القاعده، در لبنان با اسرائیل، در عراق با داعش و در سوریه با گروه‌های تکفیری انجام داد. فعالیت‌های سپاه قدس با فرماندهی سردار سلیمانی سبب شد تا داعش که بیش از پیش قدرت گرفته بود در این کشور‌ها از بین برود و آرامش به منطقه بازگردد. رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال ۹۷ نشان ذوالفقار، عالی‌ترین نشان نظامی ایران را به سردار سلیمانی اهدا کرد. سردار سلیمانی در طول عمر پر عزت خود بارها هدف ترور دشمنان قرار گرفتند، اما سرانجام در روز ۱۳ دی سال ۹۸ در حمله تروریستی پهباد آمریکایی به خودرو حامل ایشان به مقام شهادت نائل شدند.

 

در چند خط بخوانید

سرداران ایرانی از دیرباز همواره به‌خاطر رشادت‌، دلیری و غیرت‌‍شان‌ در میدان نبرد شهرت داشته‌اند. در این میان جای نام بسیاری از سرداران ایرانی همچون شهید حسین خرازی، شهید حسن باقری، شهید احمد متوسلیان، شهید محمد علی جهان‌آرا، شهید محمدرضا دستواره و شهدای دیگر خالی است. فرماند‌هانی که دست از جان شسته و برای سربلندی ایران جنگیدند و به شهادت رسیدند و یاد و خاطره‌شان همیشه در جان و دل ایران و ایرانی باقی خواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات

جدیدترین ویدئوها