مجله ایران من :

رشد کارآفرینی در کشور ایران

کارآفرینی چیست؟

در تعریف کارآفرینی باید بگوییم، کارآفرینی فرآیندی است که در آن افراد به فرصت‌های اقتصادی متفاوت واکنش نشان می‌دهند و با استفاده از نوآوری‌های اقتصادی تاثیرات مثبتی بر اقتصاد کلی کشور می‌گذارند. اگر گمان می‌کنید کارآفرینی صرفا به معنای اشتغال‌زایی است، بهتر است با این تعریف خداحافظی کنید. چرا که اشتغال‌زایی صرفا بخشی از کارآفرینی تلقی می‌شود و نه تمام آن. از اهداف اصلی ایجاد یک سیستم اقتصادی کارآفرین میتوان به تولید ثروت، توسعه تکنولوژی و اشتغال مولد اشاره کرد. نگاه ما به کارآفرینی می‌تواند از جهات مختلفی آن را بررسی کند، از جنبه‌های مدیریتی، جامعه‌شناسی، روانشناسی گرفته تا جنبه‌های اقتصادی آن همگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. در این مقاله می‌خواهیم به جنبه اقتصادی کارآفرینی ایرانی بپردازیم.

کارآفرین کیست؟

یک کارآفرینی موفق صرفا اشتغال‌زایی نمی‌کند، بلکه برای موفق بودن در این حوزه به ویژگی‌ها و خصایص خاصی بهره برده باشد تا بتواند در چنین حوزه حساسی فعالیتی موفق و پرسود داشته باشد. از جمله این ویژگی‌ها و مهارت‌ها میتوان به برخی که از اهمیت بیشتری برخوردارند اشاره کرد. توانایی رهبری، خطرپذیری، داشتن انگیزه و آینده‌نگری، مصمم بودن، خلاقیت و سخت‌کوشی، تخریب خلاقانه رقبا و داشتن چشم‌انداز اقتصادی مشخص تنها بخشی از تمام ویژگی‌های است که یک کارآفرین موفق باید ازآن‌ها برخوردار باشد.

تاثیر کارآفرینی بر اقتصاد

یکی از مواردی که در عصر حاضر نیاز به سرمایه‌گذاری در بخش اقتصادی دارد، موضوع کارآفرینی است. سیاست اقتصاد مقاومتی، خود بر اهمیت این موضوع صحه می‌گذارد. تحقیقات اقتصادی نشان داده ‌است که کشور‌های توسعه یافته اقتصادی با ایجاد زیربنای مناسب و سرمایه‌گذاری بر روی کسب و کار‌های نوپا با افزایش نرخ کارآفرینی به رشد اقتصادی خود کمک‌های فراوانی کرده‌اند.  کارآفرینی می‌تواند تاثیرات مثبت فراوانی بر رشد اقتصای کشور بگذارد. با قرار دادن بستر مناسب در اختیار کارآفرینان و شرکت‌های کوچکتر می‌توان زمینه را برای رشد و نمو آن‌ها فراهم کرد. مسلم است که رشد کارآفرینی نیاز به توجه فراوان به این بخش و حمایت‌های ویژه‌ای از آن دارد.

کارآفرینی نقشی بالقوه در رشد اقتصادی کشور دارد چرا‌ که به عنوان منبعی مهم و پایان‌ناپذیر همواره در اختیار اقتصاد بوده است. در حقیقت کارآفرینی با ایجاد رقابت در صنایع داخلی، ایجاد شغل و نوآوری در زمینه‌ مورد نظر به رشد اقتصادی کشور کمک می‌کند. اما این تاثیرات بر چه بخش‌هایی از اقتصاد اعمال می‌شود؟ شاید اولین و مهمترین نکته‌ای که به ذهنمان می‌رسد، بحث  اشتغال‌زایی در کارآفرینی باشد. با ایجاد کار و اشتغال افراد در جامعه، کارآفرینان به پویایی اقتصادی کمک کرده و نقش مهمی را در این زمینه ایفا می‌کنند. کارآفرینی با ایجاد ثروت حاصل از تولید داخلی، ترغیب و تشویق به سرمایه‌گذاری باعث می‌شود تا سرمایه‌های داخلی در کشور بماند. همچنین کارآفرینی با شناخت، ایجاد و گسترش بازار‌های جدید، باعث افزایش رفاه اقتصادی و همچنین سازماندهی و استفاده موثر از منابع در دسترس می‌شود.

رشد کارآفرینی در ایران

توجه به کارآفرینی امروز بیشتر از هر زمان دیگر در کشور احساس می‌شود. خوشبختانه در سال‌های اخیر، طبق اطلاعات برگرفته از شاخص جهانی کارآفرینی، ایران توانسته در این زمینه پیشرفت چشمگیری داشته باشد و با صعود ۱۳ پله‌ای در جایگاه ۷۲ ام رشد کارآفرینی جهانی قرار بگیرد. در سال ۲۰۱۸ ایران توانست با بهبود رشد کارآفرینی خود به میزان ۴.۷ درصد جزو پنج کشور‌ اول جهان با بیشترین روند رشد کارآفرینی باشد. اقتصاد ایران با سرمایه‌گذاری موثر بر راه‌اندازی کسب و کار‌های نوپا، شبکه‌سازی موفق، فرهنگ‌سازی و پشتیبانی فرهنگی و اختصاص بودجه‌های مناسب برای بخش خصوصی توانسته جایگاه کارآفرینی را در اقتصاد ایران بهبود داده و رشد و تعالی در آن را امکان‌پذیر کند. حمایت از طرح اقتصاد مقاومتی خود به نوعی باعث افزایش رشد کارآفرینی و توجه به کسب و کار‌های نوپا می‌شود.

حمایت از کارآفرینی در ایران

با ارائه طرح اقتصاد مقاومتی، در راستای بهبود کارآفرینی نیز اقدامات و برنامه‌های متنوعی توسط دولت ارائه شد. معرفی کارآفرینان برتر به صورت سالانه و تقدیر از آن‌ها یکی از طرح‌های تشویقی است که به منظور حمایت از کارآفرینان انجام شده است. ایجاد باشگاه کارآفرینان جوان به عنوان برنامه‌ای جامع برای حمایت از کارآفرینی، حمایت‌های مادی و معنوی وزارت کار از فارق‌التحصیلان، اختصاص انواع تسهیلات نظیر وام و تخفیف‌های ویژه در بازپرداخت وام‌ها به کارآفرینان تنها بخش کوچکی از حمایت‌های دولت از کارآفرینان و کسب و کار‌های نوپا ایرانی است.

 

در چند خط بخوانید

دست‌یافتن به رشد و رونق اقتصادی بدون فراهم‌سازی محیطی مناسب برای به وجود آوردن کسب و کار‌های کارآفرینانه نمی‌تواند امکان‌پذیر باشد. کارآفرینی همچون موتوری محرک است که برای رشد اقتصادی بهره‌وری و اشتغال‌زایی اهمیت بسزایی دارد. تحقیقات ثابت کرده که کارآفرینی در جامعه‌ای‌ افزایش خواهد یافت که انگیزه کافی برای به دست آوردن فرصت‌ها و امکانات و غلبه بر محدودیت‌ها وجود داشته باشد. ایران در سال‌های اخیر با اتخاذ سیاست اقتصاد مقاومتی، طرح‌های اشتغال‌زایی و البته حمایت مداوم از کارآفرینان در قالب برنامه‌های مختلف و دادن تسهیلات ویژه توانسته تا گامی موثر و بزرگ در این راستا برداشته و با سرمایه‌گذاری در بخش کسب و کار‌های جوان و کارآفرینی حوزه‌های مختلف اقتصادی را تحت تاثیر قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات

جدیدترین ویدئوها