مجله ایران من :

فعال‌ترین صنایع کشور ایران

می‌توان به یقین گفت که صنایع مختلف هر کشوری ستون‌های اقتصادی آن کشور قلمداد می‌شوند. منظور از صنایع، تمام صنعت‌هایی است که در بخش‌های مختلف اقتصادی به تولید کالا و خدمات رسانی می‌پردازند. خوشبختانه ایران به علت داشتن منابع فوق‌العاده طبیعی و نیروی انسانی کوشا، توانسته صنایع جهانی، قوی و پویا در اختیار داشته باشد. با آشنایی با برخی از بزرگترین و فعال‌ترین صنایع ایران می‌توانید با قدرت ایران در این عرصه بیشتر آشنا شوید.

صنعت نفت

صنعت نفت ایران به عنوان یکی از صنایع پیشران یا یک صنعت مادر، در راه‌اندازی و توسعه سایر صنایع کشورمان تاثیر فراوانی دارد. این صنعت در کشورمان با تولید ۲ میلیون و ۸۴ هزار بشکه در روز تنها در بهمن ماه سال جاری یکی از فعال‌ترین و بزرگترین صنایع کشور است. ایران به عنوان چهارمین تولید‌کننده نفت خام جهان یکی از کشور‌های ابرقدرت در زمینه تولید و صادرات نفت خام تلقی می‌شود.

صنعت گاز

گاز به عنوان یک کالای سیاسی و اقتصادی همیشه از اهمیت فراوانی در این عرصه‌ها برخوردار بوده است. ایران نه‌تنها در صنعت نفت بلکه در صنعت گاز نیز پیشینه تاریخی غنی در استخراج و استفاده از منابع گازی خود دارد. منابع عظیم گاز ایران به عنوان صنعتی فعال نقشی اساسی در رشد اقتصادی و تحقق طرح‌های اقتصاد مقاومتی و اقتصاد ملی ایفا می‌کند. ایران با ۳۳۶۰۰ میلیارد متر مکعب ذخایر گازی، بالاتر از کشور‌هایی همچون روسیه، آمریکا و عربستان سعودی در صدر لیست کشور‌هایی با بزرگترین ذخایر گازی جهان قرار می‌گیرد. به گفته مسئولان تولید و استخراج گاز تا پایان سال ۹۹ به تولید روزانه یک میلیارد متر مکعب نیز می‌رسد.

صنعت پتروشیمی

صنایع پتروشیمی یکی از صنایع شیمیایی ایران است که نفت و گاز خام، مواد اولیه محصولاتش را تشکیل می‌دهند. کود‌های شیمیایی، پلاستیک، پاک‌کننده‌ها، باکتری‌کش‎ها و اسید‌ها از جمله محصولاتی است که در این صنعت تولید می‌شوند. با آنکه زمان زیادی از تاسیس صنعت پتروشیمی در ایران گذشته اما این صنعت نو ظهور به سرعت جای خود را در میان صنایع فعال ایران باز کرد. امروزه نیز پتروشیمی ایران با ۵۱ مجموعه فعال ظرفیت تولید ۵۶ میلیون تن محصولات را به صورت سالانه در اختیار دارد.

 

صنعت فولاد

فولاد به عنوان یک کالای مهم و تاثیرگذار یکی از عوامل رشد صنعتی در تمام کشور‌ها بشمار می‌رود. این کالا پس از نفت و گاز دومین کالای پر حجم در تجارت جهانی است. ایران در صنعت فولاد نیز همچون دو صنعت ذکر شده آوازه جهانی دارد و در میان ده تولید‌کننده بزرگ فولاد در سطحی جهانی قرار می‌گیرد. تولید فولاد ایران در سال ۹۹ نسبت به سال گذشته با مجموع  ۲۵ میلیون تن روند رشدی چشمگیری داشته است. پیش‌بینی می‌شود که تا سال ۱۴۰۴ ظرفیت تولید فولاد در ایران به مجموع سالانه ۵۰ میلیون تن نیز برسد.

صنعت خودروسازی

شاید تعجب کنید اما پس از صنعت نفت، صنعت خودروسازی بزرگترین صنعت کشورمان است. در حقیقت با آنکه خوردوسازی در تمام جهان در طول سال گذشته کاهش چشمگیری داشته اما کشورمان با افزایش ۲۰ درصدی رشد در سال جاری توانست رتبه چهاردهم خودروسازی در جهان را از آن خود کند. ناگفته نماند که ما رتبه اول خودروسازی در منطقه خاورمیانه را نیز از آن خود کرده‌ایم. اولین تجربه ساخت خودرو در کشور به اوایل دهه ۴۰ بازمی‌گردد با این حال در طول ۵ دهه ایران توانسته جایگاه خود را در این صنعت بسیار مهم تثبیت کند.

 

صنعت سدسازی

سد‌ها از دیرباز اهمیت فراوانی برای جوامع بشری داشته‌اند. این اهمیت با قابلیت تولید برق از سد‌ها و احداث نیروگاه‌های برق آبی دوچندان شد. اما جایگاه ایران در این صنعت مهم کجاست؟ بگذارید موفقیت کشورمان در این صنعت را با آماری به شما نشان دهیم. ایران پیش از انقلاب اسلامی تنها ۱۹ سد در سطح کشور داشت، این عدد امروزه به ۱۸۵ سد در سراسر کشور رسیده است. علاوه بر این سدسازان ایرانی در ۱۶ کشور مختلف از دانش و تجربه خود در این زمینه بهره ‌می‌برند. همین امر ایران را در میان پنج کشور بزرگ سد‌ساز در دنیا قرار داده است.

 

صنعت کشتیرانی

کشتیرانی جمهوری اسلامی با ناوگانی مشتمل بر ۱۷۰ فروند کشتی، بزرگترین صنعت کشتیرانی منطقه خاورمیانه را در اختیار خود دارد. با وجود خسارت‌های فراوانی که در طی جنگ تحمیلی به ناوگان کشتیرانی ایران وارد شد و سپس جنگ اقتصادی و تحریم‌های سنگینی که در چند سال اخیر بر این صنعت اعمال شده، کشتیرانی ایران همچنان توانسته پویایی خود را حفظ کرده و در میان صنایع فعال ایران باقی بماند.

 

صنایع دفاعی

روز ۳۱ ام مرداد ماه روزی مهم برای صنایع ایران بشمار می‌رود. این روز که روز صنایع دفاعی نام‌ گرفته نشان‌دهنده اقتدار ایران در این صنعت بسیار مهم جهانی است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از صنایعی که به موفقیت‌های بزرگی در تولید تسلیحات در حوزه‌های زمینی، هوایی، دریایی، فضایی و موشکی دست یافت، صنعت دفاعی کشورمان بوده است. صنایع دفاعی و نظامی کشورمان همواره همگام با پیشرفت‌های جهانی رشد یافته و جایگاه خود را بهبود بخشیده است. شاید دانستن این نکته که ایران در پنج سال گذشته از رتبه ۲۷ام صنعت نظامی جهانی به رتبه ۱۴ام رسیده بهتر بتواند پیشرفت‌های شگفت‌آور کشورمان در این عرصه را نشان دهد.آ

 

درچند خط بخوانید

ایران به عنوان کشوری با موهبت‌های الهی بسیار و ملتی سخت‌کوش در بسیاری از عرصه‌های جهانی خودنمایی می‌کند. صنایع ایران از قدیمی‌ترین تا جدیدترین آن‌ها همواره توانسته، تا نویدبخش آینده‌ای درخشان برای میهن عزیزمان باشد. از صنایع نفت و گاز گرفته تا خودروسازی، پتروشیمی، صنایع فولاد، صنایع دفاعی، نظامی و حتی صنایع تحت فشاری چون کشتیرانی نیز در اوج تحریم‌ها و جنگ اقتصادی که بر علیه ایران به راه افتاده با پویایی و سرزند‌گی تمام مشغول به فعالیت هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات

جدیدترین ویدئوها