مجله ایران من :

برج گنبد قابوس گلستان بلندترین برج آجری جهان

گنبد قابوس گلستان یا همان گنبد کاووس بلندترین برج آجری جهان بنایی تاریخی مربوط به سده چهارم هجری است که به عنوان بلند‌ترین و مرتفع‌ترین برج آجری دنیا شناخته‌ می‌شود. این برج تمام آجری که با ارتفاع ۷۲ متر در شمال استان گلستان و در شهر گنبد کاووس قرار گرفته، یکی از زیباترین نمونه‌های معماری ایرانی اسلامی است. این برج یکی از تنها یادگار‌های به جا مانده از شهر گرگان یا همان جرجان گذشته است. این بنا در سی و ششمین همایش یونسکو که در سال ۱۳۹۱ برگذار شد، به عنوان یکی از آثار جهانی یونسکو ثبت شده است.

این برج توسط ابوالحسن قابوس بن وشمگیر بن زیار دیلمی ملقب به «شمس‌المعالی» ساخته شد. نام این برج نیز برگرفته از نام این حکمران است. در طول چهار هزار سال عمر این برج، گنبد قاووس توانسته تا لقب خود را به عنوان بلند‌ترین برج جهان حفظ کند. ساختار این گنبد از دو قسمت اصلی پایه و بدنه تشکیل شده است همچنین بلندای گنبد این برج آجری به ۱۸ متر می‌رسد.

بر روی بدنه این برج دو کتیبه کوفی زیبا به چشم می‌خورند که یکی در زیر گنبد آن و دیگر در ارتفاع ۸ متری این برج نقش بسته اند. این نوشته‌های کوفی با آجر‌کاری برجسته بر روی سطح آجری این برج خودنمایی می‌کنند. علاوه بر آجر‌کاری زیبای این برج می‌توان اولین نمونه‌های مقرنس کاری را بر طاق ورودی این برج نیز مشاهده کرد.

در مورد کاربری‌های این برج نظرات متعددی وجود دارد، برخی معتقدند که این برج در واقع رصد‌خانه‌ای برای اخترشناسان آن دوران بشمار می‌آمده و از سوی دیگر گروهی اعتقاد دارند که این برج مقبره قابوس ابن وشمگیر است، با این حال در کاوش‌های باستان‌شناسی هیچگاه جسدی پیدا نشد تا بر این عقیده صحه بگذارد. در نظریه سوم، اعتقاد دارند که این برج باشکوه در واقع به عنوان نماد این شهر و شکوه و بزرگی آن دوران ساخته شده است.

بلندای ۷۲ متری برج هشت ضلعی گنبد قابوس

 

تصویر زیبای برج گنبد قابوس و محوطه اطراف آن

 

برج گنبد قابوس در شب

 

نمای داخلی گنبد آجری برج قابوس

 

گنبد قابوس در بهار

 

کتیبه کوفی با حاشیه آجر کاری آن

 

ورودی برج بلند قابوس و کتیبه آن در ارتفاع ۸ متری

 

دیواره آجری این برج زیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات

جدیدترین ویدئوها