مجله ایران من :

تخت سلیمان

تخت سلیمان با قدمت ۳ هزار ساله خود همچنان بر تپه‌های روستای تخت سلیمان شهرستان تکاب خود‌نمایی می‌کند. شاید این‌طور به نظر نیاید، اما تخت ‌سلیمان در عصر شکوه خود، بزرگ‌ترین مرکز آموزشی و مذهبی دوران پیش از اسلام به‌شمار می‌رفته. این مجموعه از بخش‌های گوناگونی چون ایوان خسرو، معبد آناهیتا، آتشکده آذرگشسپ و مجموعه‌‌ای از آتشگاه‌های کوچک‌تر و دریاچه‌ای زیبا در مرکز این بنای تاریخی تشکیل شده است.

در گذشته این شهر زیبا و تاریخی “گنجک” نام داشته و اقوام متعددی از ماد‌ها تا هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان و حتی مغول‌ها نیز در این مجموعه ساکن بوده‌اند. این بنای تاریخی با‌شکوه پس از چغازنبیل، تخت جمشید و میدان نقش جهان به‌عنوان چهارمین اثر تاریخی ایران در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

آثاری که در این بنای تاریخی طی کاوش‌های باستان‌شناسی به‌دست آمده، نشان‌دهنده سکونت در عصرهایی چون دوره پارینه سنگی و عصر‌های مختلف آهن است. این بنای تاریخی به دستور بهرام گور ساخته و توسط دیگر پادشاهان ساسانی تکامل یافت. با این حال، در سال ۶۲۴ میلادی با حمله روم به ایران تخریب شد.

در طول‌ قرن‌های متمادی استفاده‌های فراوانی از بازارچه‌های فصلی در دوران ایلخانیان گرفته تا اقامتگاه عشایری که در دوره صفویان در این مجموعه تاریخی برپا می‌شد، این بنا در اعصار گذشته همواره مورد توجه بوده است.

چشمه‌ مجموعه تخت سلیمان که در قلب آن قرار گرفته، عموما به اشتباه دریاچه نامیده می‌شود. آب این چشمه از دل ۱۲۰ متری زمین می‌جوشد و در طول زمان‌ آهک و املاح‌ فراوان آب این چشمه، به‌مرور زمان باعث گسترش لبه‌های این دریاچه و بزرگ‌تر شدن آن شده است. در ادامه شما را دعوت می‌کنیم تا تصاویری چند از این بنای تاریخی فوق‌العاده را تماشا کنید.

 

تصویر هوایی از دریاچه و آثار باستانی تکاب

 

سنگ معرفی تخت سلیمان، پایگاه پنج دوره تمدنی

 

مجموعه تخت‌ سلیمان

 

دشت‌های سرسبز روستای تخت سلیمان تکاب

بنای سنگی کنار چشمه و دروازه آن

 

نمایی از آتشکده آذرگشسپ و چشمه معروف آن در بهار

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات

جدیدترین ویدئوها