مجله ایران من :

ورود نانوفناوری به اقتصاد ایران

نانوفناوری چیست؟

کلمه نانو از ریشه یونانی “نانس” به معنای کوتوله گرفته شده است. دلیل چنین نامگذاری این بوده که نانوفناوری مربوط به بخشی از حوزه علم و فناوری است که مواد را در ابعاد ۱ تا ۱۰۰ نانومتر بررسی می‌کند. ریچارد فینمن برنده جایزه نوبل در سخنرانی معروف خود درباره نانوفناوری به این قابلیت نانوفناوری اشاره می‌کند که با استفاده از آن می‌توان تمام کتاب‌های دنیا را تنها در ۳۵ صفحه جای داد.

در این علم، ما این امکان را پیدا می‌کنیم تا اتم‌ها و مولکول‌های تشکیل دهنده مواد را مشاهده و به صورت جداگانه کنترل کنیم. در تعریفی که پروفسور خیاوی یکی از دانشمندان نامی بیوشیمی ایران از نانوشیمی ارائه می‌دهد، آن را علمی میان‌رشته‌ای برای استفاده از خواص جدید مواد در علوم و صنایع مختلف دانست. در این فناوری، در واقع به دلیل به‌کارگیری خواص جدید مواد و اثرات فیزیکی آن‌ها حوزه‌های مختلفی را می‌توان تحت پوشش قرار داد.

 

ورود نانوفناوری به ایران

از پانزده سال پیش که برای اولین بار ستاد توسعه نانو فناوری برای حمایت از متخصصان و دست‌اندرکاران این عرصه شکل گرفت، تا به امروز فناوری ناو در ایران پیشرفت‌های چشمگیری داشته است، به طوریکه ایران توانسته تا نظر متخصصان این حوزه در سراسر دنیا را به فعالیت‌های انجام شده در کشورمان جلب نماید.

پیشرفت‌های ایران در این عرصه به قدری چشمگیر بوده که فناوری نانو نه‌تنها امروزه یکی از عرصه‌های پذیرفته شده در کشور تلقی می‌شود، بلکه این حوزه توانسته تا جای خود را در عرصه بازار و صادرات نیز باز کند. شاید جایگاه ایران در تکنولوژی نانوی جهان شما را به تعجب وادارد. ایران برای سومین سال متوالی توانست بالاتر از کشور‌های پر جمعیتی چون هند، آمریکا و چین در رتبه چهارم کشور‌های فعال در عرصه تکنولوژی نانو قرار بگیرد.

فناوری نانو،  انقلاب صنعتی عصر جدید

انقلاب صنعتی به عنوان سکوی پرشی برای علم و تکنولوژی بشمار می‌آید. اما انقلاب صنعتی به همان سال‌های ۱۷۴۰ تا ۱۸۵۰ میلادی ختم شد یا انقلاب‌های صنعتی دیگری نیز در پیش رو خواهیم داشت؟ زمانیکه سخن از فناوری نانو به میان می‌آید اعتقاد بر این است که این زمینه علمی موج چهارم انقلاب صنعتی در تاریخ علم و تکنولوژی جهان است. در این راستا، فناوری نانو این قابلیت را دارد تا بتواند بر اقتصاد جهانی نیز تاثیر بگذارد. اما اقتصاد ایران از این فناوری نوین چه‌ بهره‌ای برده است؟

فناوری نانو کاربری‌های متفاوتی در بخش‌های مختلف دارد که بدون شک تاثیرات فراوانی را بر اقتصاد کشورمان خواهد گذاشت. به مرور زمان، با وجود چنین تکنولوژی و فناوری‌های نو‌ظهوری بسیاری از صنایع قدیمی از دور رقابت خارج می‌شوند و سوخت‌های فسیلی جای خود را به این فناوری می‌دهند.

 

صادرات محصولات نانو‌فناوری

همان‌طور که گفته شد محصولات نانو توانسته‌اند جای خود را در بازارهای داخلی و خارجی پیدا کنند. شاید جالب باشد که بدانید در سال ۹۷ بازار محصولات نانو به میزان تقریبی ۲۶۰۰ میلیارد تومان دست یافت. یکی از اهداف دولت ارتقا این بازار برای صادرات یک میلیارد دلاری تا سال ۱۴۰۴ است. در حال حاضر، ایران با وجود تحریم‌ها و جنگ‌های اقتصادی که در مقالبش در جریان است توانسته تا محصولات نانوفناوری خود را به بیش از ۴۵ کشور دنیا صادر کند. مسلما با افزایش صادرات محصولات نانو، این صنعت مهم می‌تواند تاثیری بزرگ بر اقتصاد صادراتی کشور بگذارد. از سوی دیگر، محصولات نانو می‌توانند ایران را از نیاز به محصولات خارجی و وارداتی نیز بی‌نیاز کنند.

 

فناوری نانو و صرفه‌جویی اقتصادی

استفاده بهینه از منابع طبیعی زمین یکی از دغدغه‌های امروز جهان است. بسیاری از پیشرفت‌های تکنولوژی نیز به شیوه‌ای است که این مصرف را به حداقل رسانده و آن را بهینه کند. فناوری نانو در تلاش است تا با کاهش هزینه‌های زندگی و افزایش بهره‌وری قدمی بزرگ در راستای نگهداری بهتر از زمین و منابع پایان‌پذیرش بردارد. ساختار موادی که با نانوتکنولوژی ساخته می‌شوند به این گونه است که عمر محصولات را افزایش داده و کیفیت آن‌ها را بهتر کند. در این صورت فناوری نانو می‌تواند به صرفه‌جویی اقتصادی نیز کمک کند.

 

نانوفناوری و صنعت

دولت توانسته تا با حمایت از این فناوری نوین و در دستورکار قرار دادن آن در زمینه‌های متفاوت، و حمایت از نانوفناوران در راستای رشد بهتر و بیشتر این حوزه علمی در کشور نقش بسزایی را ایفا کند. در حال حاضر از فناوری نانو در ۱۵ حوزه صنعتی متفاوت استفاده می‌شود. از این فناوری نوآورانه می‌توان در زمینه‌های مختلف و صنایع متفاوت بهره‌برد. صنایعی که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم تنها مواردی چند از این پانزده صنعت فعال در عرصه نانو تکنولوژی هستند.

 

 • صنعت ساخت تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی
 • صنعت نفت و پتروشیمی
 • صنایع هوا و فضا
 • صنایع دریایی
 • بهینه‌سازی و بهره‌وری مناسب منابع طبیعی
 • صنایع تسلیحاتی و نظامی
 • صنعت الکترونیک
 • صنایع ورزشی
 • صنایع داروسازی
 • صنایع لوازم بهداشتی و آرایشی
 • صنعت لوازم خانگی

 

 

در چند خط بخوانید

نانوفناوری به عنوان حوزه‌ای نو‌ظهور در دنیا و ایران توانسته تا تاثیراتی مهم بر علم و تکنولوژی معاصر بگذارد. بیش از یک دهه و نیم از ورود نانوتکنولوژی به ایران نگذشته، با این حال ایران در این مورد نیز توانسته تا در همین مدت کم نیز جایگاه خود را در رنکینگ جهانی کشور‌هایی با این فناوری اثبات کند. استفاده از این فناوری در صنایع مختلف در سطح کشوری باعث شده تا بتوان از پتانسیل کامل این تکنولوژی جدید استفاده کرد. با سرمایه‌گذاری بر روی این فناوری کشورمان توانسته تا نه‌تنها به شکلی کاربردی از این فناوری علمی بهر ببرد بلکه آن را به شکلی بالقوه وارد بازار داخلی و صادراتی ایران کند.

2 پاسخ

 1. با سلام من فکر میکنم که با توجه به رشد فوق العاده ای که ایران در زمینه نانو تکنولوژی دارد و با توجه به اینکه در صنعت نساجی و پوشاک از مزیت بالای رقابتی برخوردار است بتواند در زمینه تولید پوشاک با فناوری نانو تولید و همچنین صادرات چشمگیری در این صنعت داشته باشد که اورده فوق العاده ای در تولید و رونق صنایع نساجی و مخصوصا پوشاک داشته باشد
  ضمنا قیمت بالای نرخ ارز هم میتواند برای کشور و تولید ان تبدیل به یک فرصت فوق العاده باشد و برای تولید ایران یک مزیت رقابتی قدرتمند با سایر کشور های صنعتی در تولید پوشاک باشد
  این ارزویی است که بنده حقیر برای کشورم دارم و در این راه تمام سعی ام را دارم که به عنوان یک ایرانی هم برای رونق صنعت ایران در حد توانم حرکت کنم و هم برند ساخت ایران را در دنیا به با کیفیت ترین برند ها بشناسانم
  و برای این منظور سایت فروش لباسی طراحی کردیم به نام دیجیتاج که هر کمکی در این رابطه بتوانیم انجام دهیم با کمال میل حاضر به همکاری هستیم
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات

جدیدترین ویدئوها