مجله ایران من :

بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی واقع در شهر اردبیل در سال ۱۳۸۹ در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شد. این مجموعه تاریخی مذهبی، در اصل مجموعه‌ای از آرامگاه‌های بزرگان و سلاطین صفوی را شامل می‌شود. جدا از آرامگاه شیخ‌صفی‌الدین، می‌توان به مقبره اولین پادشاه صفویه، شاه اسماعیل اول و مادرش و همچنین شهدای جنگ چالدران نیز اشاره کرد. این آرامگاه که در‌ واقع منزل و خانگاه شیخ صفی الدین به‌شمار می‌رفته، چندین و چند اثر هنری اسلامی و ایرانی در دل خود دارد.

بخش‌بخش این مجموعه و گوشه‌گوشه آن از کاشی‌کاری‌های زیبا تا منبت‌کاری و نقره‌ و طلاکاریی‌های هنرمندانه و ارزشمند، مقرنس‌کاری و کتیبه‌های گچ‌بری شده، نقاشی‌ها و خط‌ خطاطان بزرگی چون میرعماد، میرقوام الدین و محمد اسماعیل پوشیده شده است.

آرامگاه شیخ صفی‌الدین یا گنبد الله الله یکی از زیباترین و شگفت‌آورترین آثار معماری ایرانی اسلامی به‌شمار می‌رود. این بنا که از داخل ساختاری هشت ضلعی دارد، از نمای بیرونی استوانه‌ای به قطر ۶ متر و ارتفاع ۱۷ متر است. فضای داخلی و بیرونی این بنای تاریخی سراسر پر از آیات قرآنی است که با خطی خوش و هنرمندانه رسم شده‌اند.

این مجموعه شامل ساختمان‌های متفاوتی است که از جمله آن‌ها می‌توان به آرامگاه شاه اسماعیل اول، آرامگاه محیی‌الدین محمد یا حرم‌خانه، عمارت چینی‌خانه یا خانقاه قدیم، ایوان جنت‌سرا، تالار دارالحفاظ یا قندیل‌خانه، دارالحدیث یا طاق متولی، قبرستان شهیدگاه و چله‌خانه اشاره کرد. در ادامه ‌می‌توانید برخی از تصاویر این مجموعه تاریخی و مذهبی زیبا را ببینید.

 

تصویر زیبای بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی

 

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

 

مقبره بزرگ‌تر متعلق به شیخ صفی‌الدین، مقبره دوم متعلق به شیخ صدرالدین موسی پسر شیخ صفی‌الدین و مقبره متعلق به شیخ ابراهیم پسر خواجه علی سیاه‌پوش پسر شیخ صدرالدین موسی

 

 

گنبد‌ها و کاشی‌کاری‌های گنبد الله الله، آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

 

ساختمان آجری زیبای آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

 

 

 

گنبد آرامگاه شیخ‌صفی‌الدین اردبیلی

 

نمونه‌ای از کاشی‌کاری‌های بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

 

 

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی. اردبیل.

 

 

کاشی‌کاری‌های زیبای آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

گنبد‌های بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی

 

چینی‌خانه آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات

جدیدترین ویدئوها