مجله ایران من :

خودکفایی در خدمات عمومی

همواره در طرح‌های اقتصادی، همچون اقتصاد مقاومتی بر اهمیت خودکفایی تاکید شده است. از این رو سیاست خودکفایی به بخشی‌ جدایی‌ناپذیر از اقتصاد ایران بدل شده است. خودکفایی در واقع به این معناست که برای تولید داخلی در کشور به حمایت، کمک‌ و تعامل با کشور‌های دیگر نیازی نباشد. برای رسیدن به این هدف باید از تمام منابع در دسترس و ظرفیت‌های موجود برای تولید ملی استفاده کرد. خودکفایی می‌تواند تمام صنایع و جنبه‌های اقتصادی از بزرگ تا کوچک را در بر گیرد. ایران در چند دهه گذشته با هدف قرار دادن تولید داخلی موفق شده تا در عرصه خدمات‌رسانی نیز به خودکفایی برسد. اما این موفقیت تا چه اندازه بوده است؟

 

تاکسیرانی

با توجه به خودکفایی صددرصدی در تولید قالب‌های فلزی اتومبیل در صنعت خودرو‌سازی طی ۲۰ سال گذشته، نه‌تنها خودروسازان ایرانی توانسته‌اند در تولید اتومبیل‌های تاکسیرانی کشور به خودکفایی کامل دست ‌یابند، بلکه پا را فراتر گذاشته و محصولات خود را به چندین کشور در سراسر دنیا نیز صادر می‌کنند. در پی طرح نوسازی ناوگان تاکسیرانی شهری از اسفند ۱۳۹۴ تاکنون ۷۵ هزار و ۷۲ دستگاه تاکسی نوسازی شده است. طرح تعویض تاکسی‌های فرسوده با خودرو تماماً ایرانی سمند از اولین گام‌های این سازمان برای خودکفایی در حمل و نقل عمومی کشور بود.

 

اتوبوسرانی

دولت در سال ۱۳۶۳ قانونی به‌منظور الزام تهیه لایحه خودکفایی شرکت‌های واحد اتوبوسرانی تصویب کرد. در این راستا، سالانه میانگین پنج تا هفت هزار واحد اتوبوس جدید در کشور و توسط خودروسازان داخلی تولید می‌شود. با‌توجه به افزایش کیفیت خودرو‌سازی داخلی، سازمان اتوبوسرانی کشور قراردادی برای تامین میزان مورد نیاز اتوبوس‌های شرکت واحد با هشت خودروساز داخلی انعقاد کرده است. ناوگان اتوبوسرانی تهران در حال حاضر با نود هزار واحد اتوبوس قوی‌ترین اتوبوسرانی کشور محسوب می‌شود. در حال حاضر قریب به ۲۳۱ هزار دستگاه اتوبوس در ناوگان حمل و نقل عمومی کشور در حا سرویس دهی است که این میزان تا پایان سال ۹۹ با ۸۶۰۰ دستگاه اتوبوس جدید به میزان ۲۳۹ هزار و ششصد دستگاه افزایش پیدا کرده است.

مترو

مترو ایران توانسته تا به خودکفایی ۸۵ درصدی در عرصه مترو و خطوط ریلی برسد. طبق بیانات رئیس شورای اسلامی شهر تهران، شرکت مترو توانسته تا در تهران و دیگر کلان‌شهر‌های بزرگ، تولیدات داخلی خود را چه در سیستم ریل‌کشی و حفر تونل، چه ساخت ایستگاه‌های جدید و واگن‌های داخلی به میزان بالایی از خودکفایی در صنعت مترو دست یابد. جدای از تامین تمامی بخش‌های مترو، خودکفایی این‌چنینی در مترو زمینه را برای ایجاد کارآفرینی در این حوزه نیز فراهم کرده است. در آخرین قرارداد‌های این شرکت برای افزایش خطوط مترو به ۵۵۰ کیلومتر خط و ۲۵۰ ایستگاه مترو قریب به ۲۵۰۰۰۰ هزار شغل جدید تنها در بخش واگن‌سازی ایجاد می‌شود. تولید واگن‌های داخلی و خودکفایی در این زمینه سبب شده تا مترو در کلان‌شهر‌های دیگر نیز پیشرفت و گسترش بسیاری داشته باشد.

 

اکوسیستم استارتاپی ایران

یکی از عواملی که امروزه در خودکفایی ایران از اهمیت بسزایی برخوردار است، برخی از جنبه‌های داخلی اکوسیستم استارتاپی است. برای مثال ساخت نرم‌افزار‌های مرتبط به حمل و نقل خارجی همچون اوبر در داخل ایران انجام شده. از دیگر نرم‌افزار‌های مهم می‌توان به نرم‌افراز‌های متعدد خرید اینترنتی، نرم‌افزار‌های بانکی و سوپر اپ‌ها نیز اشاره کرد. تولید نمونه ایرانی چنین نرم‌افزار‌هایی که هم در راستای درآمدزایی و هم کارآفرینی ارزش بالایی دارند، از جمله خودکفایی‌های استارتاپی و خدمات‌ر‌سانی در حوزه دیجیتال و به‌روز رسانی خدمات‌رسانی سنتی در ایران تلقی می‌شود.فزار‌های بانکی، نرم‌افزراز

 

مراکز تفریحی عمومی

از دیگر موارد مهم خودکفایی در خدمات عمومی می‌توان به ایجاد مراکز تفریحی و گردشی در سرار ایران اشاره کرد. برای راه‌اندازی یک مرکز تفریحی مسائل گوناگونی باید مورد توجه‌قرار بگیرد. تامین مواد و مصالح و امکانات لازم از جمله موارد پر اهمیت در این عرصه است. ساخت این تفرجگاه‌ها و مراکز تماما وابسته به صنایع داخلی بوده و ایران توانسته تا در امر ساخت و ساز به خودکفایی صددرصدی برسد. این مراکز از شهربازی‌ها گرفته تا مراکز خرید، فضای سبز و پارک‌های تفریحی و حتی ورزشگاه‌ها برای تاسیس نیاز به تامین سرمایه و یا مواد از کشور‌های خارجی نداشته و تماما توسط سرمایه‌های داخلی انجام می‌شود.

 

در چند خط بخوانید

خدمات‌رسانی عمومی در ایران در چند دهه گذشته پیشرفت چشم‌گیری داشته است. خودکفایی در خدمات عمومی، جنبه‌های متعددی را دربرمی‌گیرد، از حمل و نقل عمومی تا احداث مراکز تفریحی و حتی استارت‌آپهایی‌هایی که در ساخت و ارائه نرم‌افزار‌های دیجیتالی، همگی از این موارد محسوب می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات

جدیدترین ویدئوها