مجله ایران من :

داستان‌های تاریخی و اعیاد اسلامی ایران

در کنار تمام زیبایی‌های اعیاد اسلامی، این اعیاد در پس خود داستان‌هایی زیبا، عمیق و پر از آموزه‌های انسانی و فرهنگی دارند. این اعیاد که از شادی و شادمانی ظاهری فراتر رفته‌اند، هر کدام نماد یک اتفاق مهم تاریخی هستند و برای مسلمانان اهمیت بسزایی دارند و آن‌ها را گامی به خداوند متعال نزدیک‌تر می‌کند. در حقیقت، هرکدام از این اعیاد تکمیل‌کننده دیگری و زندگی مسلمانان هستند. از جمله این اعیاد مهم اسلامی می‌توان به عید سعید فطر، عید قربان، عید مبعث، عید سعید غدیر خم و نیمه شعبان اشاره‌ کرد. تعداد کثیر عید‌های اسلامی نشان‌دهنده اهمیت فلسفه شادی و خرسندی مسلمانان در دین مبین اسلام است.

 

عید فطر

عید فطر یا عید روزه‌گشا را می‌توان مهم‌ترین عید مسلمانان جهان نامید. عید سعید فطر پس از یک ماه روزه‌داری و رویت هلال ماه شوال برگزار می‌شود. در روایتی در مورد عید فطر ذکر شده که در زمان هجرت پیامبر اسلام صلی علی علیه و اله و صلم از مکه به مدینه، مردم این شهر دو روز در سال را به جشن و پایکوبی می‌پرداختند. هنگامی که پیامبر دلیل این جشن‌ها را جویا شدند، مردم مدینه گفتند که قبل از اشراف به دین اسلام این دو روز را به عنوان روز‌هایی برای جشن انتخاب کرده و از آن پس این دو روز را جشن می‌گیرند. پیامبر اکرم (ص) فرمودند، در عوض این دو روز خداوند دو عید دیگر با فضیلت بیشتر و برتری مضاعف برای مسلمانان مقرر نموده است. عید فطر روز پاداش مسلمانان برای یک ماه روزه‌داری و تزکیه ‌نفس‌شان تلقی می‌شود.

 

عید قربان

عید قربان دومین عید بزرگ مسلمانان، یکی از دو عیدی است که پیامبر اسلام (ص) نوید آن را به مسلمانان مدینه داده بودند. این عید که نماد بندگی خالصانه است، در پی فرمان خداوند به حضرت ابراهیم برای ذبح فرزندش، اسماعیل شکل گرفت. حضرت ابراهیم بنده فرمان‌بردار خدا علی‌رقم علاقه قلبی از این امر اطاعت کرد و اسماعیل را به قربانگاه برد و کاردی را بر گلوی او گذاشت؛ با این وجود کارد گلوی اسماعیل را نبرید و در عوض قوچی برای قربانی کردن پدیدار شد. در این هنگام، وحی رسید که حضرت ابراهیم از این آزمون الهی با سربلندی بیرون آمده است. فلسفه عید قربان را باید در به مسلخ بردن شهوات نفسانی و بندگی تمام و کمال در برابر خداوند متعال یافت.

 

عید مبعث

روز مبعث، در باور‌های اسلامی روزی است که حضرت محمد (ص) به درجه پیامبری برگزیده شد. حضرت محمد (ص) که توسط جبرئیل و در غار حرا از سوی خداوند به پیامبری نایل شد، در این ‌روز فرمان گرفت تا با گسترش وحی الهی و پیام خداوند، بت‌پرستی را ریشه‌کن کند و دین اسلام و پرستش خدای یگانه را رواج دهد. عید مبعث و روز پیامبری حضرت محمد مصطفی در ۲۷ رجب سال ۴۰ عام الفیل و ۱۳ سال پیش از هجرت از مکه به مدینه ثبت شده است. روز مبعث از آن‌جا که پایانی بر جهل و نادانی، خرافه‌گری و هوس‌پرستی پیشینیان محسوب می‌شود، نقطه آغازی برای دین مبین اسلام به‌شمار می‌رود و اهمیت فراوانی در زندگی و جایگاه ویژه‌ای در قلب و جان مسلمانان دارد.

 

عید نیمه شعبان

یکی دیگر از جشن‌های مهم مسلمانان شیعه، نیمه شعبان یعنی روز ولادت دوازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت حجت ‌ابن حسن عجل الله فرجه شریف است. این جشن که در حقیقت آغاز امامت امام زمان (عج) به‌شمار می‌رود، روز امید مسلمانان برای ظهور منجی دو عالم است. دعا و نیایش در این شب ثواب بسیار دارد، در روایتی نیز آمده که جبرئیل در شب نیمه شعبان پیامبر (ص) را از خواب بیدار و ایشان را به برپایی نماز، دعا و استغفار سفارش کردند. رسول گرامی اسلام (ص) در مورد نیمه شعبان می‌فرمایند، «من احیا لیله العید و لیله النصف من شعبان لم یمت قلبه یوم تموت القلوب، هرکس شب عید و شب نیمه شعبان را با عبادت زنده بدارد، روزی که قلب‌ها همه بمیرند، قلب او نخواهد مرد.» نیمه شعبان در متون کهن با نام «شب برات» نیز شناخته می‌شود. شب برات به معنای شبی است که در آن خداوند متعال برات آزادی از جهنم و دوزخ را به بندگان خود می‌دهد.

 

عید غدیر خم

عید غدیر از بزرگ‌ترین اعیاد مسلمانان است. در این روز شیعیان، خلافت و امامت حضرت علی (ع) را جشن می‌گیرند. پیامبر اکرم در ۲۴ و ۲۵ ذی‌القعده سال ۱۰ هجری برای انجام مناسک حج از مدینه به سوی مکه حرکت کردند. ایشان هنگام بازگشت از این سفر که آخرین سفر حج ایشان دانسته می‌شود، به غدیر خم رسیدند. رسول خدا (ص) مردم را گرد خود آوردند و با بلند کردن دست حضرت علی (ع) ایشان را جایگزین، ولی و وصی پس از خود معرفی کردند. حضرت محمد (ص) در خطبه خود در غدیر خم می‌فرمایند، «خداوندا، دوست بدار و سرپرستی کن، هر کسی که علی را دوست و سرپرست خود بداند و دشمن بدار هر کسی که او را دشمن می‌دارد و یاری نما هر کسی که او را یاری می‌نماید و به‌ حال خود رها کن، هر کس که او را وا می‌‏گذارد.» ایشان در مورد اهمیت این عید سعید می‌گویند که روز غدیر خم برترینِ عید‌های امت من است و در این روز خداوند دین را تکمیل و نعمت را بر امت من تمام کرد. این عید، روز خوشحالی و مسرت نیز نامیده می‌شود.

 

در چند خط بخوانید

اعیاد اسلامی ایران از عمیق‌ترین و زیبا‌ترین اعیاد مذهبی و تاریخی در تمام دنیا به‌شمار می‌روند، چرا که در دل هرکدام از این اعیاد داستانی زیبا درباره از خودگذشتگی و ایثار، بندگی مخلصانه، امید، همبستگی و تزکیه نفس وجود دارد. داستان‌هایی که انسان‌ها را به سوی خداوند یگانه و دین مبین اسلام جذب و زیبایی بی‌کران دین‌مان را یادآوری می‌کند.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات

جدیدترین ویدئوها