مجله ایران من :

کاخ گلستان

سراسر کشورمان پر از زیبایی‌های فراوان و بناهای تاریخی‌ست که با معماری سنتی و باشکوه ایرانی آذین شده‌اند. شهر تهران به‌عنوان پایتخت کشورمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. یکی از کاخ‌های زیبایی که به عروس کاخ‌های تهران شهرت دارد، کاخ گلستان است. این کاخ، سال ۱۳۹۲ در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسید و با قدمتی بیش از چهار قرن و نیم و پنج هکتار مساحت یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی ایران به‌شمار می‌رود.

کاخ گلستان مجموعه‌ای تاریخی‌ست که از باغ و چندین کاخ و تالار سلطنتی تشکیل شده است. این کاخ در سال ۹۸۸ هجری قمری توسط شاه عباس صفوی احداث شد؛ اما کاخ گلستان و محوطه‌ آن به شکل امروزی خود در روزگار کریمخان زند شکل گرفت. کاخ گلستان در طول اعصار متفاوت و با روی کارآمدن سلسله‌های پادشاهی دچار تغییرات فراوانی شد و بخش‌های گوناگونی به مجموعه کاخ اضافه شد.

این کاخ که در خیابان ۱۵ خرداد و نزدیک به بازار تهران بنا شده است، محل بسیاری از رویداد‌های تاریخی مهم ایران نیز هست. آقا محمد خان قاجار، پس از غلبه بر لطفعلی خان زند در سال ۱۲۱۰ تاج‌گذاری و تهران را به عنوان پایتخت ایران معرفی کرد. اما معماری بی‌نظیر و آثار هنری و تاریخی این کاخ در طول سال‌ها گردشگران و علاقه‌مندان بسیاری را به سوی خود جلب کرده است.  از جمله قسمت‌های مختلف این کاخ می‌توان به ساختمان‌های متعددی چون، شمس‌العماره، محوطه ورودی، خلوت کریمخانی، ایوان تخت مرمر، تالارها، موزه نگارخانه، موزه مخصوص، کاخ اختصاصی، موزه حوضخانه، عمارت بادگیر، موزه عکاس‌خانه، عمارت‌ الماس و موزه مردم اشاره کرد.

در ادامه تصاویری از این بنای تاریخی ارزشمند ایرانی را می‌بینید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات

جدیدترین ویدئوها