مجله ایران من :

روستا‌های تاریخی ایران

گوشه‌گوشه کشور عزیزمان دیدنی‌های گردشگری، شهر‌های تاریخی و آثار باستانی ارزشمندی وجود دارد. روستا‌های تاریخی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. بسیاری از بناهای تاریخی بی‌نظیر ایران در روستا‌های تاریخی یافت شده که در طول سالیان سال مسکن چندین نسل از روستائیان اصیل ایرانی بوده و هستند. از میان مجموع ۴۶۵ روستایی که هدف گردشگری در ایران هستند، تعداد بی‌شماری از آن‌ها از قدمتی هزاران ساله دارند. جدای از قدمت بالای این مناطق، آثار باستانی، زیبایی‌های طبیعی و تاریخی و معماری بی‌نظیری در این روستا‌ها وجود دارد.

روستای ۱۰۰ ساله انجدان

اراک خاستگاه روستا‌های تاریخی فراوانی است؛ یکی از این روستا‌ها که در دهستان مشک‌آباد واقع شده، انجدان نام دارد. این روستا که در منطقه‌ای کوهستانی و مشرف به غار‌های زیادی واقع شده، با فضای خوش آب و هوا و موقعیت جغرافیایی مناسب خود، به یکی از روستا‌های گردشگری ایران بدل شده است. نکته قابل توجه درباره این روستا قدمت یک هزار ساله آن است. وجود کاروانسرا‌ها، قلعه‌ها و مساجد فراوانی با قدمت چند صد سال و بنا‌های مربوط به دوره صفوی شاهدی دال بر قدمت فوق‌العاده بالای انجدان است. لعاده بالای این روستا و ببب

میمند روستایی با ۱۲۰۰ سال قدمت

روستای میمند با بیش از ۱۲ قرن قدمت در فاصله ۳۸ کیلومتری شهر بابک در استان کرمان واقع شده است. میمند با ۴۲۰ کیلومتر وسعت یکی از بزرگترین روستاهای نیز ایران به‌شمار می‌رود. این روستا به علت داشتن معماری صخره‌ای و بی‌نظیر خود، نه‌تنها در ایران، بلکه شهرتی جهانی پیدا کرده است. معماری میمند از این رو اهمیت پیدا می‌کند که تمام خانه‌های این روستا با دست در دل کوه کنده شده‌اند. دست‌کند‌های دل کوه تا پنج طبقه نیز ساخته شده و تعداد کلی آن به بیش از  ۴۰۰ کیچه می‌رسد. جایزه ملینا مرکوری در سال ۱۳۸۴ به عنوان هفتمین اثر فرهنگی، طبیعی و تاریخی به این  روستا اهدا شد و یک دهه بعد، میمند در سال ۱۳۹۴ به عنوان نوزدهمین اثر جهانی ایران در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت گردید.

روستای سرخ، ابیانه

ابیانه در فاصله ۴۰ کیلومتری از شهرستان نطنز در استان اصفهان واقع شده است. قدمت این روستا به بیش از ۱۵۰۰ سال می‌رسد. از این رو، این روستای تاریخی دیدنی‌های فراوانی برای ارائه به گردشگران دارد. بافت این روستا به دوره سلجوقیان، ساسانیان و صفویان بازمی‌گردد. در معماری این روستا از خشت و آجر‌هایی استفاده شده که با خاک قرمز رنگ ساخته‌شده‌اند. این خاک از معدن خاک رسی استخراج شده که در گذشته در نزدیکی این روستا قرار داشته است. معماری ابیانه جدا از خاک سرخ رنگ آن، شامل خانه‌هایی پله‌ای یا طبقه‌ای است که بر فراز دامنه‌کوهی برفراز رودخانه برزرود ساخته شده است. یکی دیگر از شگفتی‌های این روستا، بنای آن بر روی دیواره‌ای به نام کرکس است و از آنجایی که دیگر امکان ساخت خانه‌ای بر روی این دیواره ممکن نیست این روستای کوچک در قسمت‌های دیگر این منطقه رشد و وسعت پیدا کرده است. از جاذبه‌های تاریخی ابیانه می‌توان به آتشکده‌، زیارتخانه و قلعه‌های بی‌شماری که در این روستا وجود دارند اشاره کرد. قدیمی‌ترین اثر تاریخی ابیانه، آتشکده این روستاست که آن را نمونه‌ای از معابد زرتشتی می‌دانند. پال همونه یا تخت هامان، هرده و پاله سه قلعه مهم این روستا به‌شمار می‌روند.

روستای کندوان

کندوان با قدمت ۷۰۰۰ ساله خود یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در شهرستان اسکو واقع شده. محلی‌های این منطقه این روستا را «گون دوقان» به‌معنی «محل طلوع خورشید» صدا می‌کنند. علت این نام‌گذاری این است که کندوان در مسیر طلوع خورشید قرار گرفته است. این روستا نزدیک به بیست و پنج سال پیش به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. از شگفتی‌های این روستای تاریخی می‌توان به معماری خاص آن اشاره کرد. روستای کنوان در دامنه‌های کوه سهند واقع شده است و خانه‌های این روستا در دل کوه حفاری شده‌اند. خانه‌های دست‌کند کندوان این روستا را به یکی از سه روستای صخره‌ای جهان بدل کرده است. شکل ظاهری این خانه‌ها مخروطی و هرمی بوده و قطر هر دیوار به ۲ تا ۳ متر نیز می‌رسد.

خماط

روستای خماط در استان خوزستان از روستاهای عرب ‌زبان جنوب کشور است. یکی از جاذبه‌های تاریخی که در نزدیکی این روستا قرار دارد معبد زیگورات جغازنبیل با قدمتی برابر با ۱۳۰۰ سال پیش از میلاد مسیح است. از سوی دیگر، این روستا در حاشیه پارک ملی دز قرار گرفته است. این امر باعث شده تا خماط نه تنها از لحاظ تاریخی بلکه از لحاظ طبیعی نیز روستایی پراهمیت تلقی شود.

در چند خط بخوانید

ایران نه‌تنها طبیعتی چهار فصل، شهرهای بزرگ و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی فراوانی دارد، بلکه حتی روستاهای کشورمان نیز اهمیتی تاریخی و طبیعی دارند. ایران یکی از کهن‌ترین سرزمین‌های دنیاست که سکونت‌گاه مردمان بسیاری در عصر‌های گذشته بوده است. این روستاها با قدمتی از چند صد سال تا چند هزار سال، خواستگاه آثار طبیعی و تاریخی بسیاری بوده و از مقصد‌های بی‌نظیر گردشگری هستند. ابیانه، روستای سرخ، خرانق یزد، کندوان، اورامان، انجدان و میمند تنها تعداد کمی از بی‌شمار روستا‌های تاریخی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات

جدیدترین ویدئوها