مجله ایران من :

شناسایی توانمندی‌های اکوتوریستی استان اصفهان

عموم مردم گمان می‌کنند که اصفهان صرفا به خاطر وجود آثار تاریخی و معماری‌های برجسته خود شناخته می‌شود، با این حال، شاید بد نباشد بدانید که در کنار مناطق تاریخی، اصفهان یکی از استان‎های اصلی ایران با پتانسیل بالای اکوتوریستی است. این منطقه که در دامان زاگرس واقع شده، شامل شهرهای اصفهان، کاشان، نایین و ورزنه می‌شود و با جاذبه‌هایی اکوتوریستی خود، یکی از بهترین گزینه‌های طبیعت‌گردان برای بازدید به‌شمار می‌رود. از جمله مناطق طبیعی معروف اصفهان می‌توان به کویر ورزنه، کویر مرنجاب، تالاب گاوخونی، آبشار طرزه، آبشار نیاسر، پارک سرچشمه خوانسار، دهکده تفریحی زاینده رود، آب‌‌گرم ورتون و منطقه گردشگری لادر خمینی شهر اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با تعدادی از جاذبه‌های اکوتوریستی این استان آشنا کنیم.

کویر ورزنه

کویر ورزنه یکی از مکان‌های طبیعی و جاذبه‌های گردشگری طبیعی استان اصفهان است.. این منطقه گردشگری می‌تواند تمام نیاز‌های کویر دوستان را به خوبی پاسخگو باشد، چراکه بزرگ‌ترین سایت تفریحی کویر ایران در ورزنه ساخته شده است. در این سایت تفریحی برای گردشگران و بیابان‌گردان امکانات تفریحی چون، زیپ لاین، سافاری، شترسواری، رستوران، کمپینگ و پاراگلایدر راه‌اندازی شده و هر ساله بیابان‌گردان زیادی را به سوی خود سرازیر می‌کند. کویر ورزنه به خودی خود، از دیگر مناطق بیابانی ایران متمایز است، چراکه، نوع وزش باد می‌تواند تپه‌های ماسه‌ای هلالی و هرمی خارق‌العاده و زیبایی را به وجود بیاورد که در بلندترین قسمت، ارتفاع آن‌ها به ۱۰۰ متر نیز می‌رسد. کویر ورزنه از شمال با شهرستان ورزنه و رودخانه زاینده رود، از شرق با تالاب گاوخونی،‌ از جنوب با حسن آباد و از غرب با محور مواصلاتی ورزنه به حسن آباد، احاطه می‌شود.

مرنجاب

کویر مرنجاب یکی از کویرهای دیگر استان اصفهان است که در شمال شهرستان آران و بیدگل واقع شده. این کویر از بهترین گزینه‌های کویرنوردی برای گردشگران و علاقه‌مندان به بیابان‌گردی به شمار می‌رود و در واقع یکی از قطب‌های اصلی کویر گردی ایران است.  از برجسته‌ترین مناطق دیدنی کویر مرنجاب، چاه کنجه، قلعه کرشاهی، کاروانسرای مرنجاب، دریاچه نمک، چاه هندوانه، جزیره سرگردان، ریگ بلند، چاه دست کند، کو کلنگ و کوه یخاب هستند. وجود این تعداد چاه در این کویر به علت وجود آب شیرین در آن است. کویر مرنجاب از شمال به دریاچه نمک مسیله در آران و بیدگل منتهی می‌شود، وسعت این دریاچه، به حدود ۶۵۰ کیلومتر مربع می‌رسد نمک خالص می‌رسد.. مرنجاب از غرب به بیابان مسیله و کویر آب شیرین، از شرق به بیابان پشت ریگ و پارک ملی کویر و از جنوب به بیابان بند ریگ و تپه‌های ماسه‌ای روان می‌رسد.

تالاب گاوخونی

شاید با شنیدن نام نام باتلاق گاوخونیف بدون دیدن آن تصویر چندان خوشایندی از ذهنمان نگذرد، با این حال،  تالاب گاوخونی به یقین یکی از زیباترین و شگفت‌انگیزترین نقات اکوتوریستی اصفهان و ایران است. تالاب گاوخونی در پست‌ترین ناحیه دشت اصفهان واقع شده و از لحاظ جغرافیایی یکی از ارزشمندترین اکوسیستم‌های کشور را داراست. این تالاب نه‌تنها از لحاظ علمی بلکه از نظر گردشگری نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است. دو رودخانه فصلی و یک رودخانه همیشگی زاینده‌رود به تالاب می‌ریزند و آن را به یکی از زیباترین نقات گردشگری ایران بدل می‌کنند. در جنوب تالاب جرقویه و معادن نمک واقع شده است، از بالا که باتلاق را بنگری مانند یک گلابی یا یک مثلث به نظر می‌رسد.

آبشار طرزه

طرزه از جاذبه‌های طبیعی و دیدنی مهم منطقه پشتکوه فریدونشهر واقع در استان اصفهان است. این آبشار از ارتفاعات زاگرس مرکزی سرچشمه گرفته و حدود ۸۵ کیلومتر با مرکز شهرستان فاصله دارد. آبشار طرزه است. آبشار مرتفع طرزه با ارتفاعی نزدیک به ۴۰ متر، از رشته ‌کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرد و با گذر از مسافتی طولانی در انتها به روستای طرزه می‌رسد. وجود آبشار طرزه در این منطقه سبب ایجاد طبیعتی زیبا و پرتنوعی شامل درختان بلوط، بنه، زالزالک، سیب و گردو شده و همین امر آن را به نقطه‌ای اساسی و مهم در اکوتوریسم منطقه بدل می‌کند.

آبشار نیاسر

نیاسر یکی از شهرهای شهرستان کاشان در استان اصفهان است و دارای جاذبه‌‌های تاریخی و گردشگری فراوانی است. این آبشار در اواسط اردیبهشت گردشگران فراوانی را سمت خود می‌کشاند و از چشمه باستانی تالار یا همان اسکندریه که در کنار چارطاقی (آتشکده‌ی ساسانی) قرار دارد نشات می‌گیرد. آبشار نیاسر که از زیباترین آبشارهای ایران است، ویژگی خاص دیگری نیز دارد، این منطقه با طبیعت سرسبز خود هر ساله میزبان میهمانان فراوانی است که برای شرکت در  مراسم گلاب‌ سالانه نیاسر به این شهر تاریخی و طبیعی زیبا وارد می‌شوند.

در چند خط بخوانیم

استان اصفهان با موقعیت جغرافیایی بی‌نظیر خود در کوهپایه‌های زاگرس یکی از زیباترین مناطق طبیعی گردشگری ایران است. ظرفیت‌های اکوتوریستی این استان به‌قدری زیاد است که نام بردن تمام این مناطق و دیدنی‌های طبیعی در اینجا غیر ممکن است. از کویر‌های خاص تا چشمه‌ها و ابشار‌های پر آب، جنگل‌های سرسبز تا تالاب و هر آنچه که طبیعت دوستان را به سوی این استان سرازیر کند در این منطقه ارزشمند وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات

جدیدترین ویدئوها