مجله ایران من :

توسعه گردشگری پایدار، راهی به سوی حفظ طبیعت

گردشگری به‌عنوان یکی از راه‌های اصلی نجات محیط زیست و کمک به اقتصاد شناخته می‌شود. توجه به تمامی جنبه‌های گردشگری، از جمله جنگل‌های طبیعی، پارک‌های ملی و حیات وحش، رودخانه و طبیعت پیرامونش، کوهسارها و کوهستان‌ها و آبشارها، چشمه‌های آبگرم و طبیعی، تالاب‌ها و مناطق ویژه شکار و صید ماهی، دریا و دریاچه‌ها، سواحل و کرانه‌های پیرامون آن‌ها، زیستگاه‌های طبیعی پرندگان مهاجر و بومی همه و همه برای دستیابی به یک سیستم گردشگری پربازده و پایدار لازم و ضروری است.

توسعه پایدار گردشگری چیست؟

توسعه پایدار گردشگری شیوه اصولی و برنامه‌ریزی‌شده گردشگری است، بدین معنا که در این فرایند ارتباطی موثر میان ظرفیت منابع طبیعی، زندگی میزبانان و همچنین تقاضای بازدیدکنندگان وجود دارد. به یقین میتوان گفت که گردشگری پایدار در دنیای امروز از اقتصاد گردشگری غیر قابل تفکیک است. در واقع گردشگری پایدار به جای توجه به سود فعلی و مزایای موجود در گردشگری امروز به نیاز‌های آتی آن توجه کرده و برای آنها برنامه ریزی می‌کند. این نوع گردشگری می‌تواند تنش‌هایی که میان تمامی اجزاء گردشگری پیش می‌آید را شناسایی و کنترل ‌کند.

جنبه‌های توسعه گردشگری پایدار

گردشگری پایدار شامل ابعاد اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی است، اصلی‌ترین جنبه‌های آن شامل منافع اقتصادی، مناقع سازی اقتصاد محلی، رشد اقتصادی کنترل شده، بهبود روابط محلی و منطقه‌ای و توزیع عادلانه منافع اقتصاد محلی است. گردشگری از جمله فعالیت‌هایی است که گاها به دلیل بهره‌برداری فشرده از طبیعت، باعث کاهش کیفیت و حتی تخریب کامل آن نیز می‌شود. از این رو، گردشگری پایدار اهمیت به‌سزایی پیدا می‌کند. توسعه پایدار گردشگری جنبه‌های دیگری را نیز در بر می‌گیرد که حفاظت از محیط زیست، حفظ منابع و میراث فرهنگی از جمله مهم‌ترین آن‌هاست.

اصول هدایتگر گردشگری پایدار

جامعه بین‌المللی گردشگری، اصول خاصی را برای گردشگری پایدار در نظر گرفته است. برای داشتن یک سیستم گردشگری پایدار با بازده بالا لازم است تا به این اصول توجه کرده و برای هر مقصد گردشگری به صورت مجزا اتخاذ شود.

  • انتخاب استراتژی مناسب برای گردشگری پایدار
  • پیشگیری از پیامد‌های مخربی که در اثر بازدید گردشگران در هویت فضای فرهنگی و طبیعی به وجود می‌آید
  • اطلاع‌رسانی در مورد اهداف و راه‌حل‌های مورد نظر به گردشگران
  • برنامه‌ریزی بخشی از درآمد‌های حاصله از گردشگری برای نگه‌داری از منابع طبیعی گردشگری
  • افزایش سودآوری اقتصادی گردشگری و به‌کارگیری این درآمد به سود اجتماعات محلی و روستاها
  • توجه به این امر که گردشگری پایدار بیش از ظرفیت‌های منطقه مورد نظر نباشد
  • استفاده از امکانات بومی و محلی برای افزایش درآمد‌های حاصله از این صنعت
  • کاهش میزان مصرف منابع تجدید ناپذیر
  • به‌کارگیری زیرساخت‌هایی که رویکرد حساس‌تری نسبت به فضای گردشگری دارند
  • حفاظت از زیستگاه‌های گیاهی و حیوانی

پیامدهای مهم گردشگری پایدار

اولین پیامد گردشگری پایدار افزایش سودآوری، ارزآوری و اشتغال بهتر در صنعت گردشگری با نگاهی به سوی آینده است. با تدوین استراتژی مناسب، می‌توان به صورت همه جانبه از تمامی پتانسیل‌های طبیعی و نیروی انسانی استفاده کرد. دومین پیامد مهم گردشگری پایدار، بررسی آثار مخرب رشد سریع گردشگری برای طبیعت و ارائه راه‌حل‌هایی به منظور جلوگیری از این پیامد‌هاست. برای ادامه پیدا کردن روند گردشگری پر بازده ،نیاز است تا طبیعت و منابع طبیعی به خوبی نگه‌داری شوند. در صورت استفاده بدون برنامه از منابع طبیعی با آنکه ممکن است در زمانی کوتاه گردشگری پر سود باشد، اما این سود به قیمت نابودی این منابع ارزشمند تمام خواهد شد.

در چند خط بخوانیم

صنعت گردشگری امروزه از سودآورترین صنعت‌های وابسته به طبیعت است. کاهش فعالیت‌های کشاورزی و دامداری، افزایش مهاجرت و تنوع فعالیت‌های گردشگری باعث می‌شود تا این صنعت نیاز به توجه و به کارگیری استراتژی بلند مدت مناسب داشته باشد. از این رو، گردشگری پایدار با توجه ویژه و همه‌جانبه خود به سودآوری و در عین حال نگه‌داری مناسب از فضای گردشگری و تمام منابع موجود، می‌تواند این صنعت را به سمت و سویی سوق دهد که نه‌تنها سودآوری بالایی داشته باشد، بلکه منابع طبیعی نیز از بین نرفته و برای آیندگان حفظ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات

جدیدترین ویدئوها