مجله ایران من :

شناسایی توانمندی‌های اکوتوریستی استان گیلان

استان گیلان، بی‌شک از زیباترین مناطق کشورمان است، این استان با موقعیت ویژه خود از عطایای فراوانی بهره برده است. این استان همیشه سبز که از شمال به دریای مازندران و از غرب به و شمال غربی به استان اردبیل ختم می‌شود در نهایت در جنوب به دامنه‌های رشته کوه البرز محدود می‌شود. مناطق ییلاقی، جنگل‌ها و آبشار‌ها، تالاب‌ها و دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و چشمه‌ها، کوهستان‌ها و شالیزار‌های آن، همه و همه بخشی از جلوه‌های بی‌بدیل این استان مهم ایران هستند. وجود چنین منایع طبیعی خاصی باعث شده تا این استان به یکی از قطب‌های اصلی گردشگری و اوکوتوریستی کشورمان تبدیل شود. در این مقاله قصد داریم تا شما را با برخی از ویژگی‌ها و جاذبه‌های اکوتوریستی این استان زیبا آشنا کنیم.

رودخانه‌ها

استان گیلان یکی از مناطق خوش آب و هوای کشور است که رودخانه‌های متعددی به آن وارد شده و در نهایت به دریای خزر می‌ریزند. سفید رود به عنوان بزرگترین رود ایران در این استان جاری است و سدی نیز بر این رود تاسیس شده است که همواره طبیعت‌گردان فراوانی را به سوی خود جلب می‌کند. از دیگر رود‌های پراهمیت گیلان، می‌توان به شفا رود، گرگان رود، ماسوله رود خان، آستارا چای، شاخزر، لنگرودرود خان، پل رود، خشک رود، شلمان رود اشاره کرد. بستر سنگلاخ و مسیر‌های طولانی و پیچ در پیچ این رود‌ها در کنار پتانسیل‌های محیط زیستی، قابلیت‌های اکوتوریستی این استان را نیز افزایش داده است.

آبشار‌ها

در برخی از قسمت‌های روستایی استان گیلان به علت وجود شرایط ساختاری زمین، آبشار‌های فراوانی به وجود آمده است. آبشار زیبای ورزان که با نام آبشار سوباتان نیز شناخته می‌شود در شهرستان تالش قرار گرفته است. علاوه بر ورزان، آبشار شیله وشت که در روستایی به همین نام در شهرستان تالش واقع شده از دیگر آبشار‌های دیدنی و زیبای این منطقه هستند که سالانه گردشگران فراوانی را به سوی خود می‌کشانند. وجود این آبشار‌ها علاوه بر زیبایی، اهمیت اقتصادی فراوانی برای ساکنان روستاهای اطراف نیز دارند.

تالاب‌ها

از دیگر چشم‌اندازهای طبیعی استان گیلان تالاب‌های زیبای این خطه از ایران هستند. از مهم‌ترین تالاب‌های کشور می‌توان به تالاب زیبای انزلی اشاره کرد. این تالاب که درجنوب به بندر انزلی واقع شده از غرب به دلتای سفید رود می‌رسد، محدوده‌ای به وسعت ۱۰۰ کیلومتر مربع را شامل می‌شود. این تالاب از جنبه‌های گوناگونی برای حیاط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی استان گیلان اهمیت پیدا می‌کند. این تالاب سالانه در هنگام بهار، با رویش گیاهان مردابی و هزاران هزار گل‌ نیلوفر آبی چشم اندازی فوق‌العاده خاص و زیبا را به وجود می‌آورد که مشتاقان و طبیعت‌گردان فراوانی را به سوی خود جلب می‌کند. جدا از زیبایی‌های بی‌شمار و ارزش زیست‌محیطی و اکوتوریستی، این تالاب ارزش‌های فراوان اقتصادی، فرهنگی و سیاسی نیز برای استان گیلان دارد.

دریاچه

دریاچه‌های گیلان، بی‌بدیل‌ترین مناظر طبیعی این استان را می‌سازند. بسیاری از این دریاچه‌ها در واقع به صورت مصنوعی و به‌خاطر ساخت سدهای متعدد در کنار روستا‌های این استان ساخته شده‌اند. دریاچه روستای جوکندان که در نزدیکی شهر تالش قرار گرفته، یکی از این دریاچه‌های مصنوعی است که بر اثر ساخت آب بند بر سر رودخانه این روستا ایجاد شده است. این دریاچه با گیاهان آبی و ساحلی و زیبایی خیره‌کننده‌ی خود که در سراسر استان به‌چشم می‌خورند همواره توانسته‌اند یکی از ستون‌های اصلی اکوتوریسم استان باشند.

 

کوهستان‌ها و مناطق ییلاقی

وجود دامنه‌های رشته‌کوه البرز باعث شده تا این استان مناطق ییلاقی و کوهستانی متعدد و متنوعی داشته باشد. مناطقی چون دیلمان و اسپیلی، جواهردست، ییلاق‌های رودبار، تالش و آستارا، دره رودخانه پل رود و مناطق بی‌شمار دیگر، همه و همه از زیباترین دیدنی‌های طبیعی است که برای طبیعت‌گردان و اکوتوریسم روستایی همواره اهمیت فراوانی داشته است. هوای مطبوع و طبیعت منحصر به‌فرد این ییلاق‌ها همواره آن‌ها را به اولین گزینه کوهنوردان و کوهپیمایان تبدیل کرده است.

 

فضای روستایی ویژه

در این استان روستاهایی وجود دارند که جدا از طبیعت زیبایشان، به نوع خود منحصربه‌فرد هستند و همین تمایز باعث به وجود آمدن گردشگری و اکوتوریسم روستایی در آن‌ها شده است. کیاشهر با دریاچه‌ها و ماهی‌هایش که آن را به انتخابی عالی برای ماهیگیری بدل کرده، ماسوله با معماری جذاب و خانه۲های زیبایش و حتی روستای هزرویل در شمال لوشان از جمله این روستاها هستند که در عین حفظ ویژگی‌های روستایی خود با استفاده از تمایز‌ها و خاص بودن خود توانسته‌اند گسترش پیدا کرده و شهرت فراوانی پیدا کنند.

پوشش گیاهی و جنگلی

رطوبت دریا و بارش‌های فراوان و خاک حاصلخیز این ناحیه باعث شده تا پوشش‌های گیاهی و جنگلی این ناحیه تقریبا در تمامی ایران خاص و کم‌نظیر باشد. پوشش‌های گیاهی هیرکانی که تنها خاص این محدوده هستند، ۸۰ گونه درخت

 

و ۵۰ گونه درختچه، گل‌های سوسن چل چراغ، یا همان سوسن سفید که در شهرستان رودبار یافت می‌شود، همگی از زیبایی‌های این منطقه‌ شمالی کشورمان تلقی می‌شوند.

 

در چند خط بخوانید

بی شک پتانسیل‌های طبیعی استان گیلان این منطقه‌ را به‌یکی از بی‌نظیر‌ترین مناطق گردشگری و اکوتوریستی منطقه بدل کرده است. این استان سراسر مملو از فرصت‌ها و موقعیت‌های فراوانی است که طبیعت در اختیار مردمانش قرار داده، از جنگل‌ها و رودخانه‌ها و دریاچه‌های آن گرفته تا تالاب‌ها و رود‌ها و آبشار‌هایش، همگی نشانی از غنی بودن این خطه زیبای کشور است. همین امر باعث می‌شود تا حفظ محیط زیست و طبیعت و استفاده صحیح از آن اهمیت دوچندانی پیدا کند تا علاوه بر استفاده از کاربری‌های فراوان این استان بتوان آن را برای نسل‌های آینده نیز حفظ و نگهداری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات

جدیدترین ویدئوها